tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Skłamałeś w oświadczeniu do prawa jazdy? Szykuj się na spore kłopoty!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Skłamałeś w oświadczeniu do prawa jazdy? Szykuj się na spore kłopoty!

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.02.14, 14:08 Drukuj

Nawet trzy lata więzienia grozić będą za podanie nieprawdziwych informacji we wniosku składanym podczas ubiegania się o prawo jazdy. Sejmowa komisja złożyła projekt w tej sprawie.

Podczas ubiegania się o prawo jazdy, kandydat na kierowcę musi podpisać oświadczenie, że nie został w stosunku do niego orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a dokument prawa jazdy ani uprawnienia do kierowania nie zostały zatrzymane.

NAS Analytics TAG

W systemie jest jednak luka. Okazało się, że ustawa o kierujących pojazdami, która określa zasady wydawania praw jazdy, nie daje WORDom prawa do odbierania oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych. Orzekł tak Sąd Najwyższy w wyroku z września 2015 r. Sędziowie wskazali, że skazać kogoś za złożenie fałszywego oświadczenia pomimo uprzedzenia o odpowiedzialności karnej można tylko wówczas, gdy zobowiązanie do złożenia takiego oświadczenia zamieszczone jest w ustawie.

W tej chwili jednak zobowiązanie takie zamieszczone jest tylko w rozporządzeniu ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Oznacza to, że konsekwencji za złożenie nieprawdziwego oświadczenia praktycznie nie ma. Z tej luki chętnie korzystają kierowcy, którzy mają do ukrycia swoje wcześniejsze kłopoty z prawem. 

W Sejmie jest już projekt rozwiązania tego problemu. Do ustawy zostanie dodany brakujący zapis o obowiązku uprzedzenia kandydata na kierowcę o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy. Ustawa ma wejść w życie 4 czerwca 2018 r.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę