tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Saudi Aramco docza do Renault i Geely. Wielka inwestycja w silniki spalinowe!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Saudi Aramco docza do Renault i Geely. Wielka inwestycja w silniki spalinowe!

Autor: Andrzej Sitek 2024.07.10, 12:19 1 Drukuj

Saudi Aramco, jeden z największych na świecie producentów ropy naftowej, ogłosił nabycie 10% udziałów w HORSE Powertrain Limited - globalnej firmie zajmującej się rozwiązaniami napędowymi, utworzonej przez francuskiego producenta samochodów Renault oraz chińskiego giganta motoryzacyjnego Geely.

Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 7,40 miliarda euro! Renault i Geely będą posiadać po około 45% udziałów w HORSE Powertrain Limited, co zapewni im znaczną kontrolę nad kierunkiem rozwoju firmy. Co najciekawsze, HORSE Powertrain Limited ma za zadanie dostarczanie silników konwencjonalnych oraz skrzyń biegów dla pojazdów spalinowych. Innymi słowy, Saudyjczycy postanowili zainwestować ogromne pieniądze w silniki "starej generacji". Warto dodać, że według Saudi Aramco, nawet za 25 lat wciąż ponad połowa pojazdów na świecie będzie napędzana przez silniki konwencjonalne.

NAS Analytics TAG

W ramach współpracy Aramco wniesie swoje doświadczenie i zasoby. Prezes Renault, Luca de Meo, określił to porozumienie jako stworzenie "drużyny marzeń", która będzie miała na celu "zredefiniowanie przyszłości technologii silników spalinowych i hybrydowych". Według platformy inwestycyjnej Finimize, udział Aramco w przedsięwzięciu może zapewnić stabilizację inwestycji w tradycyjnych producentów samochodów.

Warto zwrócić uwagę, że inwestycja pojawia się w momencie, gdy globalny rynek pojazdów elektrycznych zmaga się z obawami dotyczącymi popytu oraz rosnących kosztów produkcji. Europejska Komisja ogłosiła w tym miesiącu nałożenie dodatkowych ceł w wysokości do 38,1% na importowane chińskie samochody elektryczne, co może dodatkowo wpłynąć na rynek motoryzacyjny.

HORSE Powertrain Limited to bardzo młody twór, utworzony pod koniec maja bieżącego roku przez Renault i Geely. Spółka ma swoją siedzibę w Londynie i planuje produkcję pięciu milionów jednostek napędowych rocznie, oferując pełne portfolio zaawansowanych technologii napędowych dla partnerów na całym świecie. Inwestycja Aramco ma na celu wspieranie wzrostu HORSE Powertrain Limited oraz przyczynienie się do rozwoju konkurencyjnych układów napędowych i rozwiązań związanych z paliwami syntetycznymi.

Aramco, Renault i Geely podzielają pogląd, że przemysł motoryzacyjny będzie wymagał kombinacji różnych technologii — w tym wysoko efektywnych silników spalinowych, hybrydowych układów napędowych, alternatywnych paliw, takich jak niskoemisyjne paliwa syntetyczne i wodór. Saudyjczycy i Francuzi nie zamierzają oczywiście pomijać zjawiska elektryfikacji pojazdów i w swoich planach wymieniają wsparcie dla globalnej transformacji energetycznej i mobilności. W przypadku tych ostatnich deklaracji brak jednak konkretów. Przypadek?

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr