tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rzecznik Praw Obywatelskich: zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z konstytucją!

Rzecznik Praw Obywatelskich: zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z konstytucją!

Autor: Raff 2018.12.06, 11:22 Drukuj

Zatrzymanie prawa jazdy na podstawie decyzji policjanta, bez możliwości obrony swoich racji przed sądem łamie zapisy konstytucji - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, który do NSA złożył skargę w tej sprawie.

Rzecznikowi Praw Obywatelskich nie podoba się, że prawo jazdy zatrzymywane jest automatycznie i obligatoryjnie. W praktyce, jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją funkcjonariusza, ma żadnej możliwości obrony. Może wprawdzie odwołać się od decyzji administracyjnej do NSA, ale sąd ten rozpatruje tylko zgodność z procedurami, nie samą zasadność zatrzymania dokumentu.

Szczególne oburzenie budzą przypadki zatrzymania prawa jazdy na podstawie wątpliwej jakości dowodów wykroczenia - pomiaru niezgodnymi z polskim prawem urządzeniami (Iskra-1, LTI 20-20) albo zdjęć z fotoradarów. Wielu kierowców informowało Rzecznika Praw Obywatelskich, że zatrzymano im dokument, mimo, że to nie oni prowadzili pojazdy w chwili rejestracji wykroczenia.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na procedury związane z zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Jego zdaniem automatyzm i obligatoryjność tego przepisu naruszają konstytucyjne prawo obywatela do sprawiedliwej procedury i tym samym, zasadę demokratycznego państwa prawa.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę