tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rząd zwiększa limit pojazdów obywateli, które mogą zostać przejęte na cele związane z obronnością
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rząd zwiększa limit pojazdów obywateli, które mogą zostać przejęte na cele związane z obronnością

Autor: Andrzej Sitek 2021.10.14, 09:05 Drukuj

Rząd zwiększył o ponad 5 procent limit prywatnych pojazdów, które mogą zostać przejęte w przyszłym roku na cele związane z obronnością kraju. To może być także twój samochód lub motocykl.

Prywatne samochody z napędem na cztery koła, czyli SUV-y, terenówki i półciężarówki mogą w pewnych sytuacjach zostać wykorzystane przez wojsko. Pozwala na to zapis w ustawie z 1967 roku. Wojsko interesuje się także motocyklami, w dodatku nie tylko enduro.

NAS Analytics TAG

Prawo do czasowego przejęcia pojazdu daje siłom zbrojnym Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Mowa tam o trzech sytuacjach, w których w czasie pokoju, możemy spodziewać się wypożyczenia naszego pojazdu. Chodzi o stan wyższej konieczności, klęski żywiołowej oraz na okoliczność sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej.

Z opublikowanego projektu rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że w przyszłym roku 716 właścicieli prywatnych środków lokomocji dostanie od  Ministerstwa Obrony Narodowej listy z informacją o wpisaniu ich pojazdów do rejestru mobilizacyjnego.

Ale wojsko jest także zainteresowane motocyklami. W ubiegłych latach niektórzy właściciele jednośladów odbierali zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wciągnięcia motocykli na listę ruchomości przeznaczonych na potrzeby wojska.

Czy właściciele terenówek i motocykli muszą się obawiać, że zostaną bez środków transportu? Taka ewentualność istnieje również w czasie pokoju.

Pojazdy mogą zostać zarekwirowane na dobę, a nawet tydzień, chociaż Państwo Polskie płaci właścicielowi ryczałt w wysokości blisko 300 zł za dobę. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów uwzględnia zabezpieczenie środków pieniężnych na ryczały, w kwocie ponad 240 tys. złotych.

Państwo zobowiązuje się również do zapłaty za ewentualne uszkodzenia pojazdów, które nastąpią w okresie ich użytkowania przez Wojsko Polskie.

Do czego wojsko może użyć prywatnych pojazdów? Przede wszystkim do transportu, a w przypadku pojazdów terenowych, do uzupełnienia składu samochodów niezbędnych do przemieszczania się po trudniejszych trasach. Samochody, przyczepy i motocykle mogą również okazać się niezbędne na ewentualność usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Ale nie wszyscy kierowcy, którzy dostali listy o uwzględnieniu ich prywatnej własności w planach mobilizacyjny wojska, przyjmują ten fakt spokojnie. Pojawia się pytanie, czy w sytuacji, gdy na rządowe limuzyny przeznaczane są milionowe kwoty, władza nie może zapewnić odpowiedniej liczby środków transportu dla żołnierzy?

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę