tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rząd szykuje kolejne zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Będzie trudniej o pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rząd szykuje kolejne zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Będzie trudniej o pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.03.23, 07:50 6 Drukuj

Zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów ponownie znalazły się na tapecie. Rząd ponownie przedstawił plany uszczelnienia systemu oraz dodatkowych opłat za wykonanie badania z opóźnieniem.

Kwestia zmian w badaniach technicznych pojazdów urosła już do rozmiarów brazylijskiej telenoweli. Rządzący wielokrotnie zapowiadali zmiany, które mają uszczelnić system i wyeliminować niesprawne samochody z polskich dróg, ale na razie zmiany istnieją głównie w projektach. Jak informuje Wirtualna Polska, w 2020 roku wykonano około 19 mln badań technicznych, a negatywnym wynikiem zakończyło się zaledwie 465 tys. z nich. To daje nam wynik na poziomie około 2,5%, a w Niemczech odsetek ten wynosi 23%. Choć chcemy wierzyć, że wynika to z tego, że Polacy dbają o swoje pojazdy bardziej niż Niemcy, którzy wystawiają swoje auta na placach już po niewielkiej stłuczce, to jednak winna jest tu raczej liberalna polityka wykonywania przeglądów.

NAS Analytics TAG

Jakie zmiany szykują politycy? Ministerstwo Infrastruktury chciałoby przede wszystkim wprowadzić konieczność fotografowania badanych pojazdów. Zdjęcia miałyby być przechowywane przez 5 lat. Będzie to czasochłonna procedura, ale chroni ona przede wszystkim diagnostów w razie kontroli mającej na celu sprawdzenie, czy dany pojazd faktycznie pojawił się na stacji. Kierowcy z kolei skorzystają na fakcie, że diagnosta musiałby zrobić zdjęcie licznika, co może pomóc w razie problemów z aktualizacją informacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Oprócz tego nowelizacja miałaby wprowadzić zapis mówiący, że diagnosta musi przeprowadzić badanie zgodnie z zakresem i sposobem jego przeprowadzenia oraz przy użyciu wymaganej aparatury kontrolno-pomiarowej. Zdarza się bowiem, że z różnych przyczyn diagności pomijają niektóre punkty.

Powraca także temat kar dla spóźnialskich. Tutaj sprawa pozostaje bez zmian - jeśli przekroczymy termin badania o więcej niż 30 dni, to zapłacimy podwójnie. Dla właścicieli stacji diagnostycznych będzie to jednak obojętne, ponieważ dodatkowe pieniądze trafią nie do nich, ale do kasy Transportowego Dozoru Technicznego. Jeżeli jednak ktoś wykaże się sumiennością i na dodatek pojawi się na badaniu wcześniej niż przewiduje to data na pieczątce, to termin kolejnego badania i tak będzie liczony od tej daty. W razie wątpliwości co do wyników badania, właściciel pojazdu będzie miał dwa dni na skierowanie pisma do TDT. Powtórzone badanie odbędzie się w obecności przedstawiciela TDT i jeżeli okaże się, że zawinił diagnosta, to powtórne badanie będzie bezpłatne.

Stawki za badania techniczne pozostaną bez zmian, co ucieszy kierowców, ale też jest nie po drodze właścicielom stacji diagnostycznych, ponieważ koszty prowadzenia działalności gospodarczej z roku na rok rosną, a ceny badań technicznych od lat pozostają takie same. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę