tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ranking Forbesa: 50 najlepiej zarabiających sportowców świata 2022. W ekskluzywnym gronie ani jednego motocyklisty
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ranking Forbesa: 50 najlepiej zarabiających sportowców świata 2022. W ekskluzywnym gronie ani jednego motocyklisty

Autor: Andrzej Sitek 2022.05.20, 09:37 Drukuj

Forbes opublikował listę 50 najlepiej zarabiających sportowców na rok 2022. Lista obejmuje dochody uzyskane przez sportowców w okresie od 1 maja 2021 roku do 1 maja 2022 roku.

Aby znaleźć się na liście, sportowiec musiał osiągnąć próg 37,6 mln dol., co oznacza wzrost o 3,5 mln dol. (z 34 mln dol.) w zeszłym roku i jest najwyższym progiem w historii. Kogoś dziwi, że bogacze są jeszcze bogatsi?

NAS Analytics TAG

Zgodnie z metodologią Forbesa, dane dotyczące zarobków na boisku obejmują nagrody pieniężne, pensje i premie, natomiast dane dotyczące zarobków poza rywalizacją sportową to szacunkowe wyliczenia dotyczące umów sponsorskich, honorariów za występy oraz dochodów z tytułu pamiątek i licencji. Te ostatnie uwzględniają również zyski pieniężne z wszelkich przedsięwzięć, w których sportowiec ma znaczący udział.

Spośród 50 sportowców, którzy znaleźli się w ścisłej czołówce, tylko dwóch pochodzi ze świata sportów motorowych - są to Lewis Hamilton i Max Verstappen. Hamilton to siedmiokrotny zwycięzca Mistrzostw Świata Kierowców Formuły 1 - co pozwoliło mu wyrównać rekord Michaela Schumachera. Sportowiec zajął imponujące 17. miejsce wyprzedzając boksera Tysona Fury'ego, który uplasował się na 18. pozycji.

Brytyjczyk i obecny kierowca Mercedes-AMG Petronas F1 Team zarobił 65 mln dol., z czego 57 mln pochodziło z zarobków na torze, a pozostałe 8 mln dol. z zarobków poza nim.

Z kolei aktualny mistrz Formuły 1 i kierowca Red Bull Racing - Max Verstappen - zarobił 48 mln dol. i znalazł się na 26. miejscu listy. Podobnie jak w przypadku Hamiltona, znaczna część zarobków Verstappena pochodzi z rywalizacji sportowej na torze: dokładnie 46 mln dol., a tylko 2 mln dol. to zarobki poza nim.

W porównaniu z zeszłoroczną listą, Hamilton spadł o kilka miejsc. Przypomnijmy, że w 2021 roku był ósmy, zarabiając aż 82 mln dol. Z drugiej strony, Verstappen poprawił się o jedno miejsce z 27. pozycji w 2021 roku, kiedy to zarobił 42,5 mln dol.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy 50 najlepiej zarabiających sportowców na świecie zarobiło łącznie 2,97 miliarda dolarów przed opodatkowaniem i opłatami dla agentów. Prawie jedna trzecia tej sumy - 1,06 mld dol., pochodziła z umów sponsorskich i innych przychodów spoza boiska.

Najwyżej opłacanym sportowcem na liście jest Lionel Messi, który zarobił 130 mln dol., a za nim LeBron James (121,2 mln dol. i Cristiano Ronaldo 115 mln dol.

Poza pierwszą trójką, pozostali gracze z pierwszej dziesiątki nie przekroczyli progu 100 mln dol., w tym Neymar (czwarty), Stephen Curry (piąty), Kevin Durant (szósty), Roger Federer (siódmy), Canelo Alvarez (ósmy), Tom Brady (dziewiąty) i Giannis Antetokounmpo (dziesiąty).

Jak na tym tle wyglądają supergwiazdy sportów motocyklowych? Mamy jedynie szacunkowe dane z końca zeszłego roku, ale to wystarczy, aby zorientować się w różnicach zarobków.

Podobnie jak wiodący sportowcy innych dyscyplin, motocykliści motocykliści otrzymują comiesięczne wynagrodzenie od swoich firm motocyklowych. Również organizatorzy turniejów wypłacają im pieniądze. Zawodnicy mają oczywiście wielu sponsorów i dodatkowe dochody na sponsoringu.

Jak kształtują się zarobki pierwszej trójki? Najwięcej zarobił Marc Marques, który zakończył poprzedni rok z wynikiem ok. 20 mln dol. Drugi jest Valentino Rossi 10 mln dol., a trzeci Maverick Vinales z wynikiem 8 mln dol. Zarobki na tym poziomie nie kwalifikują gwiazd motosportu do rankingu 50 najlepiej zarabiających sportowców świata. Ale chyba specjalnie się tym nie przejmują…  

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę