tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rajd Maroka - dobry start Czachora i Dbrowskiego, Sonik zderza si z motocyklist
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rajd Maroka - dobry start Czachora i Dbrowskiego, Sonik zderza si z motocyklist

Autor: Informacja prasowa 2013.10.15, 09:24 1 Drukuj

- Nawigacja na pustyni z perspektywy kierowcy auta wygląda zupełnie inaczej niż na motocyklu. Przede wszystkim wybieramy inny szlak jazdy - skomentował na gorąco Marek Dąbrowski pierwszy etap Rallye du Maroc. Jadąca Toyotą Hilux, załoga ORLEN Team zajęła dwunastą etapową pozycję.

Przejechanie 345-kilometrowej trasy (OS - 203 km) liderowi, Orlando Terranovie, zajęło 2h22’. Na drugim miejscu uplasował sie Aidyn Rakhimbaev, a najniższy stopień podium uzupełnił Ten-Brinke. Dwunasta pozycja załogi ORLEN Team w jej pierwszym prawdziwie pustynnym rajdzie to dobry wynik. Kolejne dni to dodatkowe kilometry i nowe doświadczenia, które powinny sie przekładać na stopniowe zbliżanie sie do podium.

NAS Analytics TAG

- Mam inaczej zestrojone zawieszenie niż dotychczas, samochód jest wyższy, więc efektywniej pokonuje wydmy. Autem jednak bardziej buja i jest mniej sterowne na szybszych partiach, do czego musimy się przyzwyczaić. Dzisiejszy odcinek był bardzo wymagający, przez co w kilku sytuacjach nie udało nam się wyeliminować drobnych błędów nawigacyjnych. Oswajamy się jeszcze z nowymi warunkami, widzimy sporą rezerwę w naszym tempie jazdy i potencjał by przyspieszyć na dalszych etapach - skomentował Jacek Czachor.

- Pierwszy odcinek specjalny Rallye du Maroc za nami. To ciekawe doświadczenie, gdyż w samochodzie jedziemy zupełnie innym torem, niż miało to miejsce na motocyklach. Musimy więc zwracać uwagę na inne punkty na trasie i szukać właściwego załamywania się wydm. Mamy z tego bardzo dużo satysfakcji, staramy się jak najszybciej odnaleźć w nowych warunkach i dojść do optymalnego tempa - dodał Marek Dąbrowski.

Kuba Przygonski nie wystartował w rajdzie z powodu złego stanu zdrowia. W sobotę rano motocyklista obudził sie bardzo osłabiony z obniżoną temperaturą ciała. W tej sytuacji zespół zadecydował, że Kuba nie wystartuje.

Jutro przed zawodnikami kolejne 298 kilometrów do przejechania, w tym 240 km odcinka specjalnego. Na trasie będzie mniej otwartych przestrzeni, więcej zakrętów oraz bardziej technicznej jazdy.

Wyniki Rallye du Maroc etap I samochody

1. Orlando Terranova 02h22'00
2. Aidyn Rakhimbayev +00h07'41
3. Bernhard Ten-Brinke +00h08'29
4. Patrick Sireyjol +00h09'03
5. Erik Wevers +00h09'26
6. Boris Garafulic +00h12'44
7. Bauyrzhan Issabayev +00h17'42
8. Peter Van-Merksteijn +00h18'57
9. Bruno Sandrini +00h21'44
10. Adrian Yacopini +00h27'15
11. Vladimir Vasiliyev +00h28'17
12. Marek Dąbrowski +00h28'26

Nieco mniej szczęścia miał Rafał Sonik, który na pierwszym odcinku specjalnym zderzył się z rozpędzonym motocyklistą z Francji.

- Byłem przerażony - mówił na mecie pierwszego etapu Rajdu Maroka Rafał Sonik, który co prawda był najszybszy pośród quadowców, ale przeżył chwile grozy. Pod koniec odcinka specjalnego wpadł w niego rozpędzony, francuski motocyklista Philippe Cavelius. Kapitanowi Poland National Team na całe szczęście nic się nie stało.

Organizatorzy Rajdu Maroka obiecywali przed startem rywalizacji, że postarają się, aby większość rywalizacji odbywała się na pięknych, saharyjskich wydmach. Już pierwszy etap pokazał, że nie rzucali słów na wiatr, ale wymagający teren nie zrobił wielkiego wrażenia na zdobywcy Pucharu Świata. - Po kilku latach jazdy w takim terenie, to nie jest coś, co mogłoby mnie przerazić. Wręcz przeciwnie, cały czas pamiętam, że to jest jak surfing, jednak o tyle trudniejszy, że fala jest bardzo nieregularna.

Rafał Sonik musiał na początek przestawić się na jazdę zupełnie innym quadem. W Rajdzie Brazylii startował Hondą, ale w Maroku powrócił do Yamahy. Z tego powodu nie forsował tempa, powoli przystosowując się do innych reakcji czterokołowca. Z czasem powiększał swoją przewagę nad drugim Sebastianem Souday, ale gdyby nie odrobina szczęścia mógłby nawet nie dotrzeć do mety.

- Na 174. Kilometrze w roadbooku mieliśmy szykanę, przy której musieliśmy zwolnić ze 115 do 80 km/h. Zacząłem hamować i wszedłem w zakręt, kiedy z boku wpadł na mnie jadący ze znacznie większą prędkością motocyklista. Uderzył w mój bak i prawe, przednie koło. Wysadziło go z motoru i zaczął koziołkować. Gdyby uderzył 15 cm w lewo, trafiłby w moją kierownicę i wolę nawet nie myśleć, co by się wtedy z nami stało - relacjonował na mecie wciąż pełen emocji krakowianin.

- Ani ja, ani quad nie ucierpieliśmy, ale byłem przerażony. Od razu się zatrzymałem i podszedłem do tego zawodnika, żeby udzielić mu pomocy. Nie wyglądało to dobrze. Leżał nieruchomo. Kiedy dojechali do nas inni motocykliści, zaczął bełkotać coś po francusku. Ja niestety nie mówię w tym języku, więc pozostali kazali mi jechać dalej i obiecali zająć się poszkodowanym. Mam nadzieję, że nic mu się nie stało - dodał Sonik.

Pecha na początku Rajdu Maroka mieli najpoważniejsi rywale Sonika. Mohammed Abu-Issa nie wjechał na odcinek specjalny, bo na dojazdówce wybuchł mu silnik, a Mauro Almeida pomylił godziny i spóźnił się na linię startu. Obaj wystartują w drugim etapie, ale otrzymają duże kary czasowe.

Szczęścia nie ma również Jakub Przygoński, który z powodu infekcji nie stanął na starcie rywalizacji. Na 12. pozycji do mety dotarli jadący Toyotą Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, a doskonałe 2. miejsce w stawce ciężarówek zanotowali Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski. Trzy lokaty za nimi etap ukończyła załoga z Przemysławem Saletą, Piotrem Domownikiem i Januszem Jandrowiczem.

- Na mecie było bardzo polsko. Dziś zakończyła się rywalizacja w Baja Maroko, gdzie w rywalizacji quadów wygrał Kamil Wiśniewski, a trzeci był Zbigniew Zych. Bardzo się cieszę, że na pustyniach mamy tak dobrych zawodników, którzy zajmują miejsca na podium. Polacy są po prostu świetni w cross-country - podsumował udany dzień Rafał Sonik

Wyniki 1. Etapu Rajdu Maroka:

1. Rafał Sonik (POL) 3:24.56
2. Sebastian Souday (FRA) + 4.44
3. Camelia Liparotti (ITA) + 38.02

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr