tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Przegld gwarancyjny motocykla. Gdzie wykona? Czy trzeba jecha do ASO?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Przegld gwarancyjny motocykla. Gdzie wykona? Czy trzeba jecha do ASO?

Autor: Wojtek Grzesiakj 2020.01.17, 07:29 1 Drukuj

Przeglądy gwarancyjne to temat, który często interesuje osoby decydujące się na zakup motocykla. Czy trzeba odwiedzać ASO? Jakie pułapki czekają przy korzystaniu z usług niezależnych serwisów?

Już dawno skończyły się czasy dyktatury autoryzowanych serwisów. W 2010 roku weszła w życie dyrektywa GVO, która dopuszcza wykonywanie przeglądów gwarancyjnych poza ASO.
Unijna dyrektywa GVO zapewnia zachowanie gwarancji po skorzystaniu z usługi przeglądu w niezależnym serwisie, ale nakłada również pewne ograniczenia. Serwis musi posiadać odpowiednie narzędzia do wykonania przeglądu. Oprócz tego należy zastosować środki smarne i materiały eksploatacyjne zgodne ze specyfikacją producenta. Takie informacje znajdziemy w instrukcjach obsługi motocykla. Wielu producentów udostępnia również tabele przeglądów, w których znajdują się informacje o czynnościach koniecznych do przeprowadzenia przy danym przebiegu lub po upływie ustalonego upływu czasu.

NAS Analytics TAG

Skoro już przy wiedzy jesteśmy, to tutaj sytuacja robi się ciekawa. Unia Europejska nakazuje producentom i importerom udostępnienie niezależnym warsztatom dokumentacji serwisowej pojazdów, ale jednocześnie nie zabrania pobierania opłat za takie czynności. Podobnie sprawa wygląda z dostępem do komputerów serwisowych i oprogramowania pozwalającego chociażby na aktualizację komputera sterującego motocyklem. Producent chętnie udostępni te narzędzia, ale znów pojawia się kwestia finansów. Przed oddaniem motocykla w ręce niezależnego serwisu warto się upewnić, że jest on gotowy na wykonanie przeglądu.

Czy ktoś może zabronić korzystania z niezależnych serwisów? Okazuje się, że tak. Przeważnie takie zabiegi są stosowane w przypadku pojazdów wziętych w leasing. Przepisy nie zabraniają leasingodawcy wymuszenia na użytkowniku pojazdu wykonywania przeglądów w ASO. Warto więc sprawdzić ogólne warunki umowy leasingowej. Przeważnie jest to argumentowane tym, że przeglądy wykonywane w niezależnych serwisach obniżają wartość rynkową pojazdu. Kolejna kwestia to przedłużenie gwarancji, które bywa realizowane przez firmę zewnętrzną. Tutaj również warto sprawdzić warunki umowy, ponieważ taka firma może wymagać wykonywania przeglądów tylko w ASO.

Jeżeli już zdecydowaliście się na wykonanie przeglądu gwarancyjnego poza autoryzowanym serwisem, to warto pamiętać o odpowiednim udokumentowaniu naprawy. Przede wszystkim, dla świętego spokoju, powinniście domagać się wyszczególnienia na fakturze lub zleceniu użytych środków smarnych i materiałów eksploatacyjnych. W razie naprawy gwarancyjnej pozwoli to na udokumentowanie, że przegląd został wykonany zgodnie ze sztuką. Warto poprosić o opakowania po użytych materiałach. Przeglądy wymagające bardziej skomplikowanych czynności takich jak np. kontrola rozrządu lepiej zlecać autoryzowanemu serwisowi. Oprócz tego, podczas przeglądu w ASO uzyskacie informacje na temat ewentualnych akcji serwisowych przewidzianych dla waszego motocykla.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr