tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prawko kategorii A. Dlaczego nie warto kierować się wyłącznie ceną

Prawko kategorii A. Dlaczego nie warto kierować się wyłącznie ceną

Autor: Raff 2018.03.01, 17:35 12 Drukuj

Wybór najtańszej szkoły jazdy może okazać się fatalny w skutkach. Oszczędności na kadrze, czasie i procedurach przełożą się bowiem na brak umiejętności i nawyków u motocyklisty, a to będzie miało wpływ na jego bezpieczeństwo.

Dobra szkoła jazdy stawia sobie za cel przygotowanie kursanta do trudnej roli motocyklisty. A ten, jak wiadomo, nie ma na drodze lekko - na motocyklu, jak nigdzie indziej, liczy się doświadczenie, umiejętność obserwacji i wyrobienie u siebie dobrych nawyków.

O ile doświadczenia nabywa się z czasem i przejechanymi kilometrami, tak umiejętności obserwacji i nawyków powinien nauczyć instruktor. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy sam jest czynnym i doświadczonym motocyklistą, biegłym w technice jazdy.

Nauka na niby

Tymczasem wiele szkół, w walce o klientów, próbuje oszczędzać na czym się da. Jedną z metod jest zatrudnianie instruktorów bez motocyklowego doświadczenia. Efekt? Taki instruktor nie jest w stanie przekazać kursantom kluczowych dla bezpieczeństwa motocyklisty zagadnień.

Nie dowiedzą się oni o torze jazdy w łuku, o fiksacji wzroku, przeciwskręcie ani przeciwbalansie. Taki instruktor nie będzie wymagał pełnego stroju motocyklowego podczas każdej jazdy, co oznacza, że nie da im szansy wyrobić sobie nawyku zabezpieczania się przed skutkami wypadku.

Szkoły jazdy oszczędzają także na jakości. Zdarza się, że egzamin wewnętrzny to fikcja, bo właściciele nie chcą tracić potencjalnych klientów. Wiadomo, że jeśli kurs jest łatwy i przyjemny, to kursant poleci go swoim znajomym. Jeśli będzie trudny i wymagający, mogą pojawić się negatywne opinie. Kto chciałby ryzykować przy takiej konkurencji?

Nie warto oszczędzać

Każda złotówka zaoszczędzona na dobrym kursie zwiększa ryzyko poważnego wypadku w przyszłości. Jazda motocyklem to szczególny rodzaj umiejętności - połączenie dedukcji, obserwacji, koordynacji ruchowej i empatii. Jeśli instruktor nie nauczy rozwijać tych cech, po odebraniu prawa jazdy będzie bardzo trudno nad nimi pracować.

Wbrew utartym opiniom, na kurs prawa jazdy nie idzie się po to, by zdać egzamin. Podstawowym celem jest nauczenie się bezpiecznej jazdy po drogach. Czy szkoła jazdy, która oszczędza na jakości wykona to zadanie? Raczej nie.

Zdjęcia
Komentarze 6
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: miś 02/03/2018 12:32

Kraków

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę