tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Porażka pseudoekologicznego eksperymentu. Strefa Czystego Transportu poległa
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Porażka pseudoekologicznego eksperymentu. Strefa Czystego Transportu poległa

Autor: Raff 2019.03.10, 10:28 Drukuj

Padła krakowska Strefa Czystego Transportu - pierwsza taka strefa w Polsce. Radni, pod naciskiem przedsiębiorców i mieszkańców wycofali większość przepisów regulujących jej funkcjonowanie.

O krakowskiej Strefie Czystego Transportu pisaliśmy już kilkakrotnie. Wprowadzono ją na terenie zabytkowej dzielnicy Kazimierz 5 stycznia tego roku. Prawo do wjazdu miały tam wyłącznie pojazdy elektryczne, mieszkańcy oraz, do 2025 roku, przedsiębiorcy.

~~~~~------~~~~~

Jeszcze zanim strefa na dobre wpasowała się w krajobraz Krakowa okazało się, że ma sporo wad. Przede wszystkim dosłownie wymiotła z Kazimierza turystów, którzy są siłą napędową tej dzielnicy. Po drugie, z powodu nieprecyzyjnych przepisów, mocno ograniczyła działalność dostawców jedzenia, którzy w godzinach 9-17 nie mieli prawa się po niej poruszać.

Mocno ucierpieli także niektórzy mieszkańcy - szczególnie osoby starsze i niepełnosprawne, którym, z powodu ograniczeń w strefie, bliscy nie mogli pomóc w dojeździe do lekarza.

Wszystko to spowodowało ogromny sprzeciw mieszkańców i przedsiębiorców. Ci ostatni przeprowadzili akcję protestacyjną, szeroko opisywaną w mediach. Zaskarżyli także decyzję krakowskich radnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Protesty odniosły skutek. Radni usunęli większość ograniczeń Strefy Czystego Transportu. Na Kazimierz będą mogli wjeżdżać dostawcy (w godzinach 6-12 oraz 16-20) oraz klienci (w godzinach 9-17).

Przykład krakowskiej strefy pokazuje, z jak idiotycznymi przepisami mamy do czynienia. Dla osiągnięcia słusznego skądinąd celu, jakim jest redukcja zanieczyszczeń pochodzących z ruchu samochodów, wymyśla się na szybko nieprzemyślane i niedostosowane do lokalnych warunków przepisy, które, owszem, dobrze wyglądają w mediach, ale niestety szkodzą wszystkim zainteresowanym.

Brakuje długoterminowej strategii, która wskazałaby zarówno mieszkańcom, przedsiębiorcom, jak i ekologom kierunek, w którym miasta chcą iść by zredukować zanieczyszczenie środowiska. Zamiast tego wymyślane są różne potworki typu Strefa Czystego Transportu, której wpływ na środowisko jest żaden - przecież spaliny i pył z innych dzielnic mogą napływać tam bez przeszkód.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę