tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Policjanci zgosili zbit szyb w radiowozie. Kazano im znale "ciarka", na ktrego maj zrzuci win
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Policjanci zgosili zbit szyb w radiowozie. Kazano im znale "ciarka", na ktrego maj zrzuci win

Autor: Andrzej Sitek 2022.05.13, 11:30 1 Drukuj

Sprawa, która swój finał znalazła sądzie, dotyczy zdarzenia z 2019 roku, kiedy to w jednym z policyjnych radiowozów doszło do uszkodzenia szyby. Ale funkcjonariuszom, którzy sporządzili notatkę o tym fakcie, powiedziano, że na oficjalnym dokumencie "mogą ugotować sobie zupę" i mają znaleźć kierowcę, którego obarczą winą oraz kosztami wymiany szyby w radiowozie.

Padło na przypadkowego kierowcę rozwożącego towar do sklepów. Policjanci zatrzymali go i próbowali przekonać, że spod kół jego dostawczaka wyleciał kamień, który uszkodził szybę w radiowozie.

NAS Analytics TAG

Ale mężczyzna uznał całą sytuację za podejrzaną, nie zgodził się z mundurowymi i finalnie sprawa trafiła do sądu. Trudno przewidzieć, jak potoczyłaby się dalej, gdyby nie anonimowe zgłoszenie o rzeczywistym przebiegu zdarzenia, którego autorami musieli być inni policjanci - tylko oni znali niuanse tego przekrętu.

Sąd rzeczywiście pochylił się nad sprawą, ale nie oskarżonego kierowcy, a policjantów z drogówki w Poznaniu. Aby uniknąć ewentualności matactw i kumoterstwa, śledztwo prowadziła prokuratura z Leszna. Później przeniesiono je do Świebodzina. Obecnie sprawa powróciła na wokandę do Poznania.

Zasadniczo niewielka szkoda w samochodzie rozwinęła się w szeroko zakrojone śledztwo, którego efektem jest oskarżenie przez prokuraturę czterech policjantów, w tym szefa poznańskiej drogówki. Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie zarzuciła funkcjonariuszom tworzenie fałszywych dowodów, przekroczenie uprawnień, fałszywe zeznania i niedopełnienie obowiązków służbowych.

Żaden z oskarżonych, w tym naczelnik drogówki, nie pracuje już w policji, ale ten fakt nie ma obecnie wpływu na toczące się śledztwo. 12 maja odbyła się druga rozprawa. Sąd przesłuchał dwóch policjantów, którzy nie chcieli brać udziału w oszustwie.

Według słów jednego z policjantów, którego podobno nakłaniano do mataczenia, usłyszał, że "zje*** sprawę, bo zamiast zgłaszać sytuację, należało pojechać na miasto, znaleźć samochód ciężarowy i fałszywie zarzucić jego kierowcy, że spod kół wyleciał kamień, który zbił szybę radiowozu".

Chodziło o to, aby żaden z funkcjonariuszy nie musiał płacić za wymianę szyby w policyjnym BMW, ponieważ koszt naprawy mógł wynieść równowartość trzech pensji. Policjanci Krzysztof G. i Jacek L. dostali od Pawła S. - również funkcjonariusza z ich komendy, nowe dokumenty do wypełnienia. Z papierów miała zniknąć informacja o zbitej szybie. Tak się też stało, ale policjanci zachowali oryginalne dokumenty z wpisem o uszkodzeniu. Międzyczasie dwóch innych mundurowych, tj. Maciej K. i Paweł K. pojechał złapać "ciężarka", czyli niewinną ofiarę, którą chcieli obarczyć winą za usterkę szyby.

Jak już wiemy, ofiara okazała się oporna, a po pewnym czasie sprawą zainteresowało się Biuro Spraw Wewnętrznych (BSW). Krzysztof G. i Jacek L. postanowili porozmawiać z przełożonym, naczelnikiem Przemysławem K. Według policjantów, naczelnik nie chciał wyjaśnienia tej sprawy i namawiał podwładnych do dalszego mataczenia, bo "BSW niewiele ustali i sprawa zostanie zamknięta".

Podczas czwartkowej rozprawy na ławie oskarżonych znalazł się naczelnik Przemysław K oraz Paweł S., który był odpowiedzialny za radiowozy i to podobno on wpadł na pomysł przekrętu z szybą.

Byli policjanci nie przyznają się do winy, chociaż Paweł S. na początkowym etapie sprawy potwierdził wersję kolegów o oszustwie. Obecnie tłumaczy się, że to była pomyłka z powodu chaotycznego przesłuchania, któremu był poddany w prokuraturze. Oskarżeni próbują również podważyć zeznania kolegów mówiących o fałszerstwie. Były naczelnik sugeruje, że chodzi o osobistą zemstę z powodu kiepskich ocen pracy Macieja K. i Pawła K.

Trzecia rozprawa odbędzie się 22 czerwca w Sądzie Rejonowym Poznań Grunwald i Jeżyce.  

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr