tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Policja może karać nie tylko za zbyt dużą prędkość. Wolna jazda bywa równie niebezpieczna
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Policja może karać nie tylko za zbyt dużą prędkość. Wolna jazda bywa równie niebezpieczna

Autor: Andrzej Sitek 2021.09.24, 11:47 Drukuj

Kiedy mówimy o prędkość i taryfikatorze mandatowym, automatycznie myślimy o zbyt szybkiej jeździe karanej przez policję zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ale niebezpieczna jazda ma miejsce również wówczas, kiedy kierowcy decydują się na prędkość znacznie poniżej obowiązujących na drodze limitów.

Prawo jest w tej kwestii jasne i przewiduje karę również dla kierowców, którzy zbyt oszczędnie traktują pedał gazu. Policjant może nałożyć na zawalidrogę mandat w kwocie od 50 do 200 złotych oraz 2 punkty karne. Podstawą jest ustawa Prawo o ruchu drogowym a konkretnie art. 19 ust. 2 pkt 1 w brzmieniu "kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniająca jazdę innym kierowcom".

Advertisement
NAS Analytics TAG

Przepisy nie uszczegóławiają tego sformułowania. To w konkretnej sytuacji funkcjonariusz może uznać, że "zbyt wolna jazda" utrudnia ruch innych pojazdów. Ale pewne zasady istnieją. W jakich okolicznościach policjant może uznać, że kierowca jedzie zbyt wolno i ukaże go mandatem w wysokości 200 złotych?

W przypadku powolnej jazdy dochodzi do dwóch problemów. Po pierwsze zawalidroga zakłócająca płynność ruchu może stać się generatorem zatoru, paraliżu komunikacyjnego na danej drodze. Nikt nie lubi korków, ale poza ich uciążliwością dla kierowców, oznaczają również większe zużycie paliwa, czyli obciążają środowisko.

Po drugie, ślimacze tempo powoduje złość i frustrację uczestników ruchu drogowego. To z kolei może prowadzić do niepożądanych działań, jak na przykład nerwowych prób wyprzedzania powolnego kierowcy, czyli zwiększenia ryzyka kolizji lub innego zdarzenia na drodze, które może mieć mniej lub bardziej poważne konsekwencje. 

Oczywiście pojazd jadący znacznie wolniej od innych samochodów lub motocykli, staje się zagrożeniem również ze względu na różnice w prędkości. Istnieje poważne ryzyko, że zawalidroga będzie powodem nagłego hamowania jednego lub wielu pojazdów. 

Czy na autostradzie istnieje dolny limit prędkości? Przepisy mówią jasno, że pojazdy, które chcą poruszać się po autostradzie, muszą rozwijać minimalną prędkość 40 km/h. Również zestawy, czyli np. ciągnik siodłowy i przyczepa.

Jednocześnie każdy kierowca wie z praktyki, że 40 km/h na autostradzie to prędkość po prostu niebezpieczna zarówno dla jadącego tak wolno, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Pojazd poruszający się w ślimaczym tempie po trasie szybkiego ruchu zmusza innych kierowców do bardzo groźnego, gwałtownego hamowania.

Bez wątpienia możemy zatem mówić o zagrożeniu dla innych kierowców, a to sytuacja, w której policjant może nałożyć mandat i punkty karne.

Wolna jazda nie jest wykroczeniem, o ile jest zgodna z obowiązującymi na danej drodze przepisami i nie utrudnia ruchu innych pojazdów. Kluczowe jak zwykle pozostaje stwierdzenie o dostosowaniu prędkości do warunków na drodze. I przysłowiowy zdrowy rozsądek.

Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę