Pirelli zmienia taktykê na Wêgrzech. SCX debiutuje na Balaton Park
Balaton Park Circuit wraca do kalendarza WorldSBK i tym razem Pirelli przyjeżdża z zupełnie inną filozofią opon niż rok temu.
Węgierski obiekt położony niedaleko Balatonfőkajár, zaledwie 85 km na południowy zachód od Budapesztu, po raz drugi gości najlepszych zawodników świata, ale dane zebrane podczas debiutanckiego sezonu pozwoliły włoskiemu producentowi na podjęcie odważniejszych decyzji.
Reklama
Buty motocyklowe SIDI Taurus GTX. Nowa legenda ADV
Od lat SIDI wyznacza standardy w świecie motocyklowego obuwia. Modele stworzone z myślą o motocrossie, enduro czy turystyce zdobyły uznanie riderów na całym świecie dzięki połączeniu ochrony, trwałości i komfortu. Dziś do tej historii dołącza nowy model - Taurus GTX, but stworzony dla motocyklistów, którzy oczekują wszechstronności zarówno podczas długich podróży, jak i jazdy poza utwardzonymi drogami.
Poznaj nowy rozdział w ofercie adventure marki SIDI »
Tor zaprojektowany przez Ferenca Gulácsiego mierzy dokładnie 4115 metrów i prowadzi przez 16 zakrętów w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Budowa kosztowała ponad 200 mln euro. Ten obiekt otwarty w maju 2023 roku należy do prywatnej grupy inwestorów kierowanej przez byłego kierowcę wyścigowego Chanocha Nissany'ego i spełnia najwyższe wymagania FIA i FIM. W 2025 roku na Balaton Park odbyła się runda WorldSBK oraz Grand Prix MotoGP, co było pierwszym węgierskim wyścigiem motocyklowym tej rangi od 1992 roku.
Wracając do opon, w ubiegłym roku Pirelli stawiało na zachowawcze rozwiązania. Bez wcześniejszych danych z tego toru włoski producent wybrał dwa miękkie związki na tylną oś dla długich wyścigów, czyli standardowe SC0 oraz rozwojowe E0125, które z czasem stało się obecnym SC0 z gamy 2026. Teraz sytuacja jest zupełnie inna. Dane dotyczące zużycia opon pokazały jednoznacznie, że Balaton Park to obiekt o niskich wartościach tarcia, co otworzyło drzwi do sięgnięcia po miększe mieszanki.
W alokacji dla WorldSBK na tylną oś pojawi się zatem supersoftowe SCX, którego w 2025 roku w ogóle nie było, a towarzyszy mu dobrze znane SC0. To drugie rozwiązanie może odgrywać kluczową rolę szczególnie przy niższych temperaturach, gdy twardsza mieszanka lepiej trzyma w oknie pracy. Na kwalifikacje oraz wyścig Superpole Race Pirelli wystawia po raz pierwszy w tym sezonie ekstramiękkie SCQ, czyli najmiększą tylną mieszankę w całej gamie. W 2025 roku SCQ pojawiło się tylko podczas kwalifikacji, bo warunki pogodowe uniemożliwiły jego użycie w krótkim wyścigu. Tym razem sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej i właśnie ten wątek zapowiada się wyjątkowo interesująco. Na przedniej osi zawodnicy mają do dyspozycji miękkie SC1 oraz średnie SC2, natomiast przy mokrej nawierzchni alokację uzupełniają pośrednie DIABLO Wet oraz mokre DIABLO Rain.
W WorldSSP runda czwarta przebiega bez zmian względem ubiegłego roku, co oznacza SC1 i SC2 z przodu, SCX i SC0 z tyłu. Na Balaton Park swoje rundy rozgrywa też kobiecy mundial WorldWCR, którego uczestniczki korzystają z opon DIABLO Superbike w połączeniu SC1 na obu osiach. Warto też zaznaczyć, że wszystkie wymienione produkty, łącznie z SC1 i SC2 na przednią oś, to opony z regularnej gamy Pirelli dostępne dla każdego motocyklisty na świecie, zarówno na tor, jak i na day track, zatem możesz je mieć również na swoich osiach.



















Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze