tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Pijany kierowca staranowa motocyklistw. 5 maszyn uszkodzonych, 2 skasowane. Pocig i zatrzymanie obywatelskie. Mamy film
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Pijany kierowca staranowa motocyklistw. 5 maszyn uszkodzonych, 2 skasowane. Pocig i zatrzymanie obywatelskie. Mamy film

Autor: Andrzej Sitek 2024.05.28, 13:51 Drukuj

W sobotę (25.05) w Zimnicach Małych, woj. opolskie, doszło do dramatycznego zdarzenia, którego finał mógł być tragiczny. Kompletnie pijany kierowca osobówki staranował grupę motocyklistów.

Sprawca, mający ponad 3 promile alkoholu we krwi, jadąc z dużą prędkością najpierw uderzył w jednego motocyklistę, a w czasie ucieczki staranował kolejnego. Część grupy pozostała na miejscu wypadku, aby pomóc poszkodowanym kolegom i zabezpieczyć drogę, a kilku motocyklistów ruszyło w pogoń za sprawcą wypadku.

NAS Analytics TAG

Uciekinier jechał bardzo szybko, ale trafił na fragment drogi w budowie. Próbował się jeszcze wycofać, potrącił kolejny motocykl i niemal przejechał jego kierowcę. Finalnie samochód sprawcy wypadł poza asfalt i ugrzązł, co umożliwiło motocyklistom na dokonanie zatrzymania obywatelskiego. Finalnie efektem kolizji było uszkodzenie pięciu motocykli, w tym dwóch do stanu nienadającego się do naprawy. Cudem nikt nie odniósł obrażeń.

Motocykliści przekazali sprawcę go w ręce wezwanych na miejsce policjantów. Już na pierwszy rzut oka było widać, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło te podejrzenia - w jego organizmie stwierdzono ponad 3 promile alkoholu.

Cała sytuacja została zarejestrowana przez kamerę jednego z uczestników przejazdu. Film z tych dramatycznych wydarzeń prezentujemy poniżej. Fragment dotyczący zdarzenia rozpoczyna się po dziesięciu minutach (10:28).

35-letni sprawca, mieszkaniec pobliskiej miejscowości, znany był policji z wcześniejszych wykroczeń drogowych. W przypadku stwierdzenia u kierowcy wyniku powyżej 0,5 promila alkoholu, mówimy o stan nietrzeźwości, a kierowanie pojazdem w takim przypadku uznawane jest za przestępstwo.

Jeśli wynik jest niższy, czyli od 0,1 do 0,25 mg/L w wydychanym powietrzu, co daje to od 0,2 do 0,5 promila we krwi, zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń za jazdę w takim stanie grozi kierowcy areszt do 30 dni lub grzywna co najmniej 2500 zł i każdorazowo 15 punktów karnych. Do tego dochodzi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od pół roku do trzech lat.

W przypadku stwierdzonego stanu nietrzeźwości u kierowcy nie mówimy o wykroczeniu, ale o przestępstwie. Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego zmotoryzowanemu grozi wówczas kara pozbawienia wolności do 3 lat, grzywna - zależna od sytuacji materialnej kierowcy, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez co najmniej 3 lata.

Warto pamiętać, że od 14 marca 2024 r. dochodzi jeszcze jedna kara. W przypadku, gdy w krwi kierowcy zostanie stwierdzone 1,5 promila alkoholu, policja podejmie również procedurę konfiskaty pojazdu. Podobnie potraktowany zostanie kierowca, który doprowadzi do wypadku w stanie nietrzeźwości lub dopuści się recydywy, tj. zostanie przyłapany na jeździe po alkoholu kolejny raz w okresie 2 lat.

Jazda na podwójnym gazie zagraża bezpieczeństwu na drodze, co potwierdzają liczne badania. Stężenie 0,5 promila we krwi zwiększa ryzyko wypadku aż czterokrotnie, a dziesięć razy częściej sprawcami drogowej tragedii są kierowcy, u których w krwi wykryto ponad 0,8 promila alkoholu.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr