tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Piesi i rowerzyści. Czy mogą mieć słuchawki na uszach podczas przekraczania drogi na przejściu?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Piesi i rowerzyści. Czy mogą mieć słuchawki na uszach podczas przekraczania drogi na przejściu?

Autor: Andrzej Sitek 2022.10.03, 09:24 1 Drukuj

Okazało się, że zmiana przepisów w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego poprzez bezwzględne pierwszeństwo - zanim jeszcze wejdą na jezdnię lub torowisko, niekoniecznie przyniosła oczekiwane skutki. Ale mamy jeszcze jeden problem... 

Przypomnijmy, że po roku obowiązywania nowych przepisów liczba śmiertelnych potrąceń niezmotoryzowanych uczestników ruchu jest co prawda o 2 proc mniejsza, ale jednocześnie aż o 13 proc. wzrosła liczba zabitych na przejściach dla pieszych.  Na dodatek ogólna liczba wypadków z udziałem pieszych wzrosła o 10 proc, zaś na teoretycznie lepiej chronionych przepisami oznaczonych przejściach, aż o 15 proc.

Advertisement
NAS Analytics TAG

Swoją drogą, bardzo Wam polecam książkę Matthewa Syeda pt. "Metoda czarnej skrzynki", która w doskonały sposób wyjaśnia skąd biorą się buble prawne, wpadki wymiaru sprawiedliwości i zupełnie odmienne od oczekiwań efekty wprowadzenia pewnych rozwiązań, przepisów, itd.

Natomiast dziś chcieliśmy przypomnieć, że przecież wciąż toczy się jeszcze inna dyskusja odnośnie pieszych, a także rowerzystów. Chodzi o proceder jazdy ze słuchawkami na uszach (lub w uszach), co do tej pory nie znalazło swojego rozstrzygnięcia w przepisach drogowych. Mówiąc prościej, o ile telefon przy uchu lub w dłoni jest zakazany, o tyle połączone z tym urządzeniem słuchawki już nie.

Przypomnijmy, że od 1 czerwca 2021 piesi nie mogą używać telefonów i innych urządzeń elektronicznych rozpraszających uwagę podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię (lub torowisko), a złamanie tego przepisu jest karane mandatem w wysokości 500 zł. Ale warto przytoczyć powyższy artykuł w całości.

Otóż: Art. 14 ust. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi: "Zabrania się: (...) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych".

Problemy są dwa. Po pierwsze przepis został niestety "zepsuty" poprzez dodanie fragmentu o ograniczeniu możliwości obserwacji sytuacji na jezdni (…). Pojawia się pytanie, kto ma ocenić, czy korzystanie ze smartfonu spowodowało ograniczenie sytuacji na jezdni? Przecież, jeśli policjant zechce ukarać pieszego zerkającego na telefon, ten zawsze może stwierdzić, że dokładnie obserwował jezdnię, ma podzielną uwagę, itd.

Druga sprawa to pozostawienie nierozstrzygniętego tematu używania słuchawek na przejściach dla pieszych. Nie ma żadnej regulacji, która nakazywałaby pieszym lub rowerzystom zdjęcie słuchawek, a jeśli myślicie teraz o definicji "innego urządzenia elektronicznego", to słuchawki nie podpadają pod to określenie - a przynajmniej nie mamy takich rozstrzygnięć. Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle? Niestety wszystko na to wskazuje.

Co ciekawe, o ile przepisy są niestety kulawe, mamy jeszcze sektor ubezpieczeń, dla którego powyższa kwestia - dotycząca słuchawek - może mieć duże znaczenie w przypadku wypłat z ubezpieczeń. Okazuje się, że pomimo tego, że przepisy drogowe nie regulują procederu noszenia-używania słuchawek na przejściach, poszkodowani piesi muszą liczyć się z obniżeniem świadczeń z OC. Tego typu sprawy toczyły się już przed sądami, które uznawały używanie słuchawek przez pieszych za okoliczność obciążającą.

Cały czas rozpatrujemy zagadnienie w aspekcie pieszych, ale przecież to samo tyczy się rowerzystów albo użytkowników elektrycznych hulajnóg. Ubezpieczyciel zawsze skorzysta z możliwości pomniejszenia odszkodowania - jeśli taka możliwość się pojawia. W końcu na tym polega ten biznes.

Niestety ustawodawca tworzy niejednoznaczne lub po prostu wybrakowane przepisy, które pozostawiają istotne kwestie bez rozstrzygnięcia a inne z szerokim polem do interpretacji, jak w przypadku Art. 14 ust. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym.  

Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę