tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Pierwszy sezon z zakazem ruchu motocykli na obwodnicy Kleszczowa. Co si zmienio?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Pierwszy sezon z zakazem ruchu motocykli na obwodnicy Kleszczowa. Co si zmienio?

Autor: Janusz Bbenek 2020.07.31, 14:08 2 Drukuj

W ubiegłym roku głośnym echem odbiły się wydarzenia na drodze pomiędzy miejscowościami Żłobnica i Kamień, będącej jednocześnie obwodnicą Kleszczowa. Grupy szybko jeżdżących motocyklistów upodobały sobie gładki asfalt i fajne zakręty, doszło również do serii tragicznych wypadków. Od stycznia tego roku na tym odcinku obowiązuje zakaz ruchu motocykli. Czy sytuacja się uspokoiła? 

Leżący w pobliżu Bełchatowa niewielki Kleszczów to od lat jedna z najbogatszych gmin w Polsce. To właśnie na jej terenie leży generująca ogromne dochody (i płacąca odpowiednie podatki) kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego oraz największa na świecie elektrownia zasilana tym paliwem. W ubiegłym roku o tej miejscowości stało się głośno z jeszcze jednego powodu - na stanowiącej jej obwodnicę ulicy Milenijnej regularnie spotykali się i "trenowali" motocykliści, korzystający z równego asfaltu i atrakcyjnych zakrętów.

NAS Analytics TAG

Było to nie tylko uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, ale też zwyczajnie niebezpieczne. W krótkim czasie zginęło tu trzech motocyklistów, w tym dwóch w jednym wypadku, zderzyli się czołowo. Policja była bezradna - kiedy dostawał sygnał o motocyklowej "imprezie" i zjawiali się na miejscu, nikogo już tam zazwyczaj nie było albo kierowcy jednośladów stawali grzecznie na poboczu. Nie pomogły również ograniczenie prędkości do 60 km/h ani poprzeczne pasy zwalniające.

Władze gminy Kleszczów w porozumieniu z policją sięgnęły w końcu po kontrowersyjny i bardzo mocny środek w postaci całkowitego zakazu ruchu motocykli na łączącej Żłobnicę i Kamień ulicy Milenijnej. Znak B4 miał się pojawić tuż po wakacjach 2019 roku, ostatecznie doszło do tego na początku grudnia. Czy wpłynął jakoś wyraźnie na ruch w tej okolicy?

Cytowany przez "Super Express" naczelnik ruchu drogowego KPP w Bełchatowie Marcin Kucner powiedział:

W tym roku nie mieliśmy zgłoszeń informujących, że na Milenijnej spotykają się większe grupy motocyklistów, co w porównaniu z latami ubiegłymi już jest dobrym prognostykiem. Co prawda zdarzają się pojedynczy motocykliści, którzy wjeżdżają na obwodnicę, ale nie są to już grupy, które próbują się ścigać. Od 5 grudnia, czyli od momentu obowiązywania zakazu nie odnotowano też żadnego zdarzenia z udziałem jednośladu.

Policjanci często patrolują ten rejon, prowadzą kontrole statyczne. Początkowo kierujący jednośladami wjeżdżali na Milenijną, jak sami tłumaczyli "z przyzwyczajenia", wtedy stosowaliśmy pouczenia. Teraz, w okresie wakacyjnym, kiedy widzimy, że może chodzić o ściganie, policjanci stosują postępowanie mandatowe. Zdarzają się też wnioski do sądu, wtedy kiedy motocyklista lekceważąco podchodzi do sytuacji bądź rażąco łamie przepisy.

Wygląda na to, że miejscowa policja dosyć łagodnie traktuje motocyklowych turystów, którzy mimo zakazu znajdą się na tym odcinku drogi, najcięższe działa wytaczając przeciwko tym, którzy traktują ul. Milenijną jak tor. Faktem jest, że niestety dostaliśmy zbiorczo za ekscesy niewielkiej grupy.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr