tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Oszustwa na OLX i OTOMOTO. Maszyny i motocykle byy fikcyjne. Pokrzywdzonych jest ponad 800 osb
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Oszustwa na OLX i OTOMOTO. Maszyny i motocykle byy fikcyjne. Pokrzywdzonych jest ponad 800 osb

Autor: Andrzej Sitek 2021.07.21, 09:24 Drukuj

Do piętnastu lat więzienia grozi pięciu osobom oskarżonym o szereg oszustw, działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy oraz fałszowanie dokumentów. Kolejnym piętnastu podejrzanym prokuratura zarzuca pomocnictwo w oszustwie, bądź pranie brudnych pieniędzy. Za te czyny mogą trafić za kratki nawet na dziesięć lat.

Sprawa toczy się w Sądzie Okręgowym w Gdańsku i dotyczy fikcyjnych ofert sprzedaży  maszyn rolniczych i innych pojazdów, tj. samochodów oraz motocykli, wystawianych na portalach OLX oraz OTOMOTO. Metoda oszustwa była toporna, ale na tyle skuteczna, że złodziejom udało się oszukać ponad 800 osób na łączną kwotę 620 tys. zł.

NAS Analytics TAG

Jak działali sprawcy? Przede wszystkim zamieszczali na portalach internetowych atrakcyjne cenowo oferty sprzedaży maszyn rolniczych, aut i motocykli, które przyciągały potencjalnych kupujących. Chętni dzwonili na podany w ofertach numer telefonu, ale dane kontaktowe sprzedawców były fikcyjne lub uzyskane za kwoty od 50 do 200 złotych od osób bezdomnych albo ubogich.

Następnie zdecydowanym na zakup klientom przekazywano numery rachunków bankowych do wpłaty zaliczki. Chętni przelewali kwoty od kilkuset złotych do kilku tysięcy zł. Kiedy pieniądze trafiały na konto, oszuści zrywali kontakt z kupującymi.

Rachunki były zakładane na tzw. słupy i wypłacane poprzez bankomaty albo w placówkach pocztowych za pośrednictwem tzw. expressów pieniężnych - po okazaniu podrobionych w tym celu dokumentów. Część środków oszuści przesyłali pomiędzy kontami, aby zatrzeć ich pochodzenie.

Oszuści działali na OLX i OTOMOTO w latach 2017-2018. W toku śledztwa sąd zamienił podejrzanym tymczasowe aresztowanie na wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe. Na poczet grożącym oskarżonym kar oraz orzeczenia obowiązku naprawienia szkody, prokurator zabezpieczył majątek ruchomy sprawców. Nastąpiło tez wpisanie hipoteki przymusowej na nieruchomości.

Niestety usunięcie jednej grupy nie neutralizuje innych. Oszustwa na portalach sprzedażowych cały czas się zdarzają. Obecnie najpopularniejszą metodą stosowaną przez przestępców są wiadomości z linkiem prowadzącym do strony udającej prawdziwą - gdzie ofiara podaje dane do bankowości, a tym samym naraża się na utratę pieniędzy. Ostatnio ten scenariusz nieco się zmienia. Oszuści odzywają się na WhatsApp i proponują, że zorganizują dostawę kurierską "przez konto InPost". Następnie klient dostaje link do strony inPost, który jest fałszywy, gdzie może odebrać opłatę na swoje konto na stronie zamówienia. Podczas procedury musi jednak wybrać bank i podać wrażliwe dane, które złodzieje wykorzystują do wyczyszczenia konta ofiary.

Uważajmy na szczególnie atrakcyjne oferty sprzedaży w Internecie. Podobnie nigdy nie należy klikać w podejrzane linki "ułatwiające" proces zakupu.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr