tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Original by Motul: o co chodzi w najtrudniejszej kategorii Dakaru? [VIDEO]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Original by Motul: o co chodzi w najtrudniejszej kategorii Dakaru? [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2020.12.27, 13:19 Drukuj

Original by Motul to najtrudniejsza i najbardziej autentyczna kategoria Rajdu Dakar, która towarzyszy temu wydarzeniu od 1995 roku. Startować w niej mogą tylko motocykliści, którzy jadą w rajdzie bez wsparcia z zewnątrz. Jakby Rajd Dakar nie był wystarczająco trudnym wyzwaniem sam w sobie.

Wcześniej kategoria ta była rozgrywana pod nazwą Malle Moto, teraz znajduje się pod skrzydłami marki Motul. Wielu zawodników twierdzi, że daje możliwość przeżycia Dakaru takim, jakim był w swoich początkach. Oczywiście, oznacza to, że zawodnicy nie mają łatwo. Są zdani sami na siebie nie tylko w trasie, ale także na biwaku. Sami muszą serwisować, a niejednokrotnie naprawiać swoje maszyny. To sprawia, że nierzadko brakuje czasu na sen. Jednym wsparciem logistycznym są  organizatorzy.

NAS Analytics TAG

A i tak, jest to pomoc minimalna, ponieważ obejmuje:
- zapewnienie 1 kufra na zawodnika, który powinien być używany do przechowywania rzeczy osobistych, części zamiennych, narzędzi i akcesoriów zawodnika,
- zapewnienie 1 lampy czołowej,
- transport dla każdego zawodnika: 1 kufra, 1 kompletu kół, 1 namiotu do spania, 1 torby podróżnej, 1 kompletu opon,
- bezpłatne korzystanie z generatorów, kompresorów i skrzynek narzędziowych,
- łatwy dostęp do informacji o wyścigu.

Sponsorujący tę kategorię Motul udostępni każdemu z zarejestrowanych zawodników:
- 1 podnośnik,
- 1 matę ekologiczną,
- 1 dwuosobowy namiot do spania, 1 materac, 1 śpiwór do 0 stopni C, 1 koc survivalowy,
- 1 torbę podróżną 90L i 1 plecak wodoodporny 25L,
- 1 czapkę i 1 ponczo,
- 2 spersonalizowane koszulki rajdowe,
- 1 zestaw higieniczny.

Motul dostarczy również zawodnikom produkty marki oraz udostępni Motul Racing Lab, mobilne laboratorium, które pozwala na analizę oleju, a tym samym na sprawdzenie, jak zachowują się i trzymają silniki.

Patrząc na listę, wydaje się, że całkiem tego sporo, jednak biorąc pod uwagę, że Dakar to najbardziej wymagający rajd świata, który trwa niemal dwa tygodnie, nie zawsze okazuje się to wystarczające.

Dodatkowo uczestnicy kategorii Original by Motul otrzymają roadbook w wersji papierowej, a nie elektronicznej, jak zawodnicy pozostałych kategorii. Mają też do dyspozycji mniejszą ilość opon, co wynika ze wsparcia oferowanego przez organizatora. Podobnie, jak pozostali motocykliści, uczestnicy będą musieli posiadać poduszkę powietrzną, a prace nad motocyklem w punkcie tankowania będą zabronione.

W ubiegłej edycji udział w tej kategorii wziął nasz reprezentant, Krzysztof Jarmuż, który zajął szóste miejsce. W 2021 niestety nie zobaczymy Krzysztofa na starcie, ale już z niecierpliwością wyglądamy jego startu w kolejnym roku.

W nadchodzącej edycji udział weźmie 35 zawodników w tym, podobnie jak w poprzedniej, jedna kobieta. Sara Garcia jest pierwszą zawodniczką, która wzięła udział w konkurencji bez asysty i ukończyła rywalizację w 2020 roku. Na nadchodzącą edycję nie ma jednak sprecyzowanych celów, poza jednym: - Myślę, że w tej kategorii naprawdę trudno jest zaplanować jakikolwiek cel poza finiszem. Trzeba przede wszystkim starać się jak najwięcej czerpać radości z wyścigu, ponieważ czas na odpoczynek i stopień zmęczenia psychicznego bardzo różni się w porównaniu do zawodników spoza tej kategorii.

Już 3 stycznia zawodnicy Original by Motul wystawią swoje maszyny oraz swoją fizyczną i psychiczną wytrzymałość na próbę, aby zmierzyć się z najbardziej wymagającym rajdem na świecie. Bez żadnej pomocy. Najtrudniejszy wyścig świata dla nich będzie jeszcze trudniejszy.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr