tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 "Ojciec roku" pdzi hulajnog elektryczn z dwjk dzieci na pokadzie. Jedno mia zawieszone na plecach
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

"Ojciec roku" pdzi hulajnog elektryczn z dwjk dzieci na pokadzie. Jedno mia zawieszone na plecach

Autor: Andrzej Sitek 2024.06.14, 10:09 Drukuj

Ten filmik krąży już po sieci od kilku dni i pojawił się również na instagramowym profilu @z_pamiętnika_policjantki. Profil jest prowadzony przez młodszą inspektor Małgorzatę Sokołowską, która od 19 lat pełni służbę, a swoim doświadczeniem dzieli się w mediach społecznościowych. Jak wyczyn "ojca roku" skomentowała zawodowa policjantka?

"Masowo przesyłacie mi ten filmik. Prawdopodobnie pochodzi z Wrocławia. Ogrom głupoty tego mężczyzny nie wymaga komentarza. Przypomnę jedynie, że jazda już dwóch osób na jednej hulajnodze to wykroczenie i grozi mandatem. Nie wspominając o 3 osobach, jak na tym filmiku […]. Przypominam jednak, że w Internecie nic nie ginie i jeżeli umieszczamy coś w sieci publicznie, to zostaje tam już na zawsze […]" - napisała inspektor Sokołowska.

NAS Analytics TAG

Przy okazji warto przypomnieć, jakie przepisy obowiązują osoby decydujące się na jazdę elektryczną hulajnogą. Jeśli chodzi o prędkość, ograniczenie wynosi 25 km/h na drodze dla rowerów, 20 km/h na jezdni (nie wiadomo czemu mniej na jezdni, jeżeli na jezdni inni uczestnicy ruchu jadą właśnie szybciej niż na ścieżce rowerowej) oraz nie szybciej niż piesi na chodniku, czyli w praktyce 6-8 km/h na chodniku.

Zmiany dotyczące jazdy hulajnogami elektrycznymi zostały wprowadzone 21 września 2022 r. Wśród nowych zasad znalazł się zapis o zakazie poruszania się hulajnogami na prąd po jezdni, na której ograniczenie prędkości wynosi więcej niż 30 km/h.

Jednocześnie, zgodnie z literą prawa, chodnik nie jest już definiowany jako część drogi dla pieszych, lecz miejsce przeznaczone do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, np. rolki, wrotki, deskorolka. Tym samym po chodniku nie można poruszać się ani hulajnogami elektrycznymi, ani rowerami z jednym wyjątkiem. Jeśli nie ma ścieżki rowerowej ani odpowiedniej jezdni, można hulajnogą jechać po chodniku z "prędkością zbliżoną do prędkości pieszych". Ponadto kierujący hulajnogą powinni na chodnikach ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu.

W aspekcie powyższych przepisów warto zwrócić uwagę, że prawo nie przystaje do realiów, bo przecież każdego dnia widzimy, że hulajnogi elektryczne pędzą zarówno po chodnikach, jak i po jezdniach, bez względu na obowiązujące znaki, limity i zasady pierwszeństwa. Podobnie jest traktowany zakaz jazdy dwóch osób na jednej hulajnodze elektrycznej. W praktyce zupełnie ignorowany.

Przypomnijmy również, że przepisy precyzują, iż hulajnoga to pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Mandat za to przewinienie wynosi 300 zł. Przy okazji rozwiążmy również problem kasku. Przepisy polskiego Kodeksu drogowego nie nakładają na kierowcę hulajnogi elektrycznej używania kasku, chociaż na pewno jest to zalecane i wskazane.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr