tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Odnalezienie skradzionego motocykla - złodzieje potrafią ukraść go jeszcze raz, zanim wróci do właściciela. Niemożliwe?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Odnalezienie skradzionego motocykla - złodzieje potrafią ukraść go jeszcze raz, zanim wróci do właściciela. Niemożliwe?

Autor: Andrzej Sitek 2021.05.03, 11:08 Drukuj

W przypadku kradzieży motocykla pierwszym ratunkiem po kontakcie z policją są często media społecznościowe. Nagłośnienie sprawy oznacza, że tysiące motocyklistów wypatrują na stronach internetowych lub w swojej okolicy skradzionej maszyny. Oczywiście intensywność zaangażowania poszczególnych osób jest różna, ale bez wątpienia rozpowszechnienie informacji o kradzieży może pomóc.

Ale brytyjskie media motocyklowe ostrzegają przed narastającym, przestępczym procederem. Złodzieje nauczyli się wykorzystywać wsparcie i pomoc jaką motocykliści potrafią udzielać w potrzebie. Sposób jest prosty i wyjątkowo perfidny.

NAS Analytics TAG

W chwili, gdy skradziony motocykl zostanie przez kogoś odnaleziony, informacja o tym fakcie zostaje najczęściej upubliczniona w grupach motocyklowych. Niestety członkami społeczności są również złodzieje, bo przecież nie można natychmiast zidentyfikować tych osób.

Przestępca podszywając się pod okradzionego, stwierdza po prostu, że odnaleziona maszyna należy do niego. Podaje przy tym wymyśloną datę kradzieży i okoliczności, aby uprawdopodobnić swoją historię. W ten sposób uzyskuję również dokładną lokalizację pojazdu, bo ludzie chcą pomóc w jak najszybszym odzyskaniu motocykla.  

Motocykliści mają często awersje do kontaktów z policją i wolą ogłosić odnalezienie pojazdu w grupie internetowych przyjaciół, bo trudno zakładać, że wśród nich znajdują się czarne owce. Ale samodzielne działanie, bez pomocy organów ścigania, nie jest dobrym pomysłem.

Jeśli lokalizacja pojazdu zostanie zgłoszona policji, służby mogą znacznie szybciej skontaktować się z właścicielem motocykla dzięki swojej wewnętrznej bazie danych. Ponadto policja może chcieć zabrać lub poddać pojazd analizie kryminalistycznej, ponieważ skradzione jednoślady bywają elementem innych przestępstw, również ciężkich.

Inna, perfidna taktyka złodziei, polega na kontakcie z osobą, która zamieściła post o kradzieży swojego pojazdu. Złodziej udaje żal i współczucie, opowiadając ofierze jakoby jemu też wcześniej ukradziono motocykl, dlatego teraz chce "pomóc". Pomoc wymaga zaangażowania znajomego, który jest w stanie namierzyć pojazd za pomocą ECU lub innych "sposobów", nawet jeśli jednoślad nie ma trackera.

Wyczuwając zainteresowanie ofiary, złodziej może jej nawet wmawiać, że motocykl da się odnaleźć przez radiowy system antenowy. Trzeba tylko zapłacić fachowcowi, którzy przeprowadzi poszukiwania przy pomocy zaawansowanej aparatury - oczywiście nieistniejącej. Po przekazaniu pieniędzy złodziej znika.

Naiwne jak metoda "na wnuczka"? Być może, ale kiedy skołowany właściciel pojazdu, który kosztował go wiele wyrzeczeń i pieniędzy, dostaje niespodziewanie propozycję pomocy, często łapie się jej jak tonący brzytwy. Tym bardziej, że czas działa na jego niekorzyść, bo pojazd może już być rozkładany na części w jakiejś szopie.  

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę