tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości niezgodne z konstytucją? Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości niezgodne z konstytucją? Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.05.31, 06:52 Drukuj

Rzecznik Praw Obywatelskich zaczął interesować się sprawą odbierania kierowcom praw jazdy, w tym przede wszystkim odbierania ich na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej w terenie zabudowanym.

Od 2015 roku obowiązuje w Polsce przepis mówiący, że policja może zatrzymać kierowcy prawo jazdy, jeśli ten przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 51 km/h i więcej. Funkcjonariusz wystawia kierującemu pokwitowanie, a odpowiednia informacja jest wysyłana do starostwa. Kierowca oczywiście może odwołać się od tej decyzji do sądu, ale na niewiele się to zdaje, ponieważ sprawy ciągną się dłużej niż trzy miesiące, a właśnie na taki okres są odbierane uprawnienia.

NAS Analytics TAG

Oczywiście trzy miesiące to może być dopiero początek, bo w razie recydywy okres utraty prawa jazdy zostanie wydłużony do sześciu miesięcy, a jeżeli kierowca w tym czasie zostanie złapany za kółkiem, to będzie musiał ponownie podchodzić do egzaminu. Najpierw swoje wątpliwości co do przepisów zgłosiła pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, a teraz do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jeżeli skarga RPO okaże się zasadna, to Skarb Państwa może mieć poważne problemy.

Cytowany przez portal moto.pl Adam Bodnar mówi, że "Wskazania radarów mogą być mylne. Nadto obywatele kwestionują, by to oni kierowali pojazdem w chwili zrobienia zdjęcia fotoradarem." Dodatkowo kwestionowany jest również przepis mówiący o odbieraniu praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej liczby przewożonych osób, ponieważ kierowcy tracą uprawnienia jedynie na podstawie informacji funkcjonariuszy kontrolujących pojazd. Zarówno Adam Bodnar jak i Małgorzata Manowska domagają się poszanowania prawa do rzetelnej procedury sądowej.

Co się stanie, jeżeli Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie sprawę na korzyść kierowców? Politycy będą musieli wtedy opracować zmianę procedur, a policja będzie miała problem, ponieważ kontynuując odbieranie praw jazdy narazi Skarb Państwa na konieczność wypłaty odszkodowań ukaranym kierowcom, a jeśli zawiesi odbieranie praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, to kierowcy z pewnością przyspieszą.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę