tr?id=1223146534440221&ev=PageView&noscript=1

Niezdany egzamin na nową kategorię - czy stracę stare uprawnienia?

Autor: Maciej Żakiewicz | ŻAKIEWICZ ADWOKACI 2015.03.04, 13:30 17 Drukuj

Czy wy także zastanawialiście się jak wygląda sytuacja prawna śmiałka, który podchodzi do egzaminu na nową  kategorię prawa jazdy? Teoretycznie skoro nie zdał egzaminu teoretycznego, można przyjąć że nie zna dość dobrze przepisów. Czy grozi mu utrata posiadanych kategorii prawa jazdy? Wyjaśniamy.

W przypadku, gdy osoba będąca już szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy określonej kategorii,  przystępuje do egzaminu państwowego na inną kategorię i niestety nie uzyskuje na nim wyniku pozytywnego, nie grozi jej utrata dotychczasowych uprawnień. Przykładowo, gdy Pan X posiada prawo jazdy kategorii B i postanawia zdawać egzamin na kategorię A, to nawet w przypadku oblania egzaminu nie ryzykuje utratą dotychczasowych uprawnień. Taka regulacja jest zasadna biorąc pod uwagę fakt, iż egzaminy uprawniające do jazdy motocyklem i innym pojazdem mechanicznym są bardzo zróżnicowane.

W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że osoba, która przekroczy liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego traci uprawnienia do prowadzenia pojazdów wszystkich kategorii. Punkty karne są bowiem „przypisane” do osoby kierowcy a nie zaś do określonych uprawnień (kategorii). Nie ma żadnego znaczenia czy kierowca przekroczy ich dopuszczalną liczbę jadąc motocyklem czy też samochodem.  Kierowca utraci możliwość prowadzenia wszelkich pojazdów.

W chwili obecnej, kierowca, który uzbiera ponad 24 punkty za łamanie zasad ruchu drogowego zostaje, na podstawie decyzji starosty (który podejmuje ją na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji), skierowany na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji tj. musi on ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Jednakże zgodnie z nową regulacją zawartą w ustawie o Kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 4 stycznia 2016 roku, kierowca, który zgromadzi 24 punkty karne najpierw zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. Jednak jeżeli ten sam kierowca, w ciągu 5 lat od daty skierowania na kurs, ponownie uzbiera ponad 24 punkty to wówczas straci on uprawnienia.

Bardzo ważnym jest jednak, aby pamiętać o innym uprawnieniu funkcjonariuszy Policji wynikającym z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Na podstawie art.129 ust. 2 pkt 13a wskazanej ustawy Policjant, w związku z wykonywaniem czynności takich jak czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie jest uprawniony do występowania do starosty z wnioskiem o skierowanie kierowcy na egzamin sprawdzający kwalifikacje, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do kwalifikacji tej osoby. Przyczyną złożenia wniosku o sprawdzenie kwalifikacji może być nie tylko wielokrotne naruszenie przez kierującego przepisów ruchu drogowego ale nawet jednokrotne ich naruszenie, gdy funkcjonariusz uzna, że miało ono charakter rażący. Wystąpienie z takim wnioskiem jest niezależne od wskazanego powyżej limitu punktów karnych.

Starosta nie jest jednak związany wnioskiem funkcjonariusza Policji (art. 99 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku - o Kierujących pojazdami). Innymi słowy ma on wybór co do możliwości skierowania kierującego na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji lub odstąpienie od takiego skierowania. "

Maciej Żakiewicz, Adwokat - wspólnik w ŻAKIEWICZ ADWOKACI | Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k. Ekspert prawa karnego i gospodarczego. Od ponad 10 lat doradza klientom indywidualnym i firmom m.in. w sprawach wypadków drogowych, odszkodowań, leasingów pojazdów (również motocykli) i innych sprawach związanych z ruchem drogowym. Prywatnie zapalony motocyklista.

Ewentualne pytania związane z tematem prosimy wysyłać na adres motocykle(małpka)zakiewicz-adwokaci.pl

Zdjęcia
Komentarze 7
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę