tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Dzi wielka akcja policji. Chodzi o pieszych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Dzi wielka akcja policji. Chodzi o pieszych

Autor: Andrzej Sitek 2022.09.28, 09:05 1 Drukuj

Tylko w 2020 roku 71 proc. śmiertelnych potrąceń pieszych zostało spowodowane nieustąpieniem pierwszeństwa przez kierującego pojazdem. Statystyki wypadków wyglądały źle do czasu zeszłorocznej zmiany przepisów, które aktualnie dają bezwzględne pierwszeństwo pieszemu - jeszcze zanim wejdzie na jezdnię lub torowisko.   

Po zmianie przepisów, co nastąpiło w czerwcu 2021 roku, bezpieczeństwo osób przemieszczających się na piechotę rzeczywiście wzrosło, a liczba zdarzeń z udziałem pieszych spadła od 30 do 40 proc., ale ten efekt nie trwał długo. Po roku obowiązywania nowych przepisów, a więc do czerwca 2022 roku, sytuacja diametralnie się zmieniła.

NAS Analytics TAG

Z danych wynika, że liczba wypadków z udziałem pieszych wzrosła o 10 proc., zaś wypadków na przejściach podniosła się aż o 15 proc. Co prawda liczba śmiertelnych przypadków potrąceń jest 2 proc. mniejsza, ale jednocześnie aż o 13 proc. wzrosła liczba zabitych na przejściach dla pieszych!

Stąd konieczność działań, które mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Chodzi o akcję Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. W ramach tego przedsięwzięcia w środę (28.09) policja będzie prowadzić kontrole ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych.

Warto dodać, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu jest karane mandatem w wysokości 1500 zł. Taką samą kwotę zapłacą kierowcy, którzy wyprzedzająca na "zebrze" lub bezpośrednio przed nią. Do tego dochodzi jeszcze 15 punktów karnych. W przypadku recydywy mandat wzrasta do 3000 zł.    

Uważajcie dzisiaj w okolicach przejść dla pieszych na czających się w pobliżu policjantów, bo o mandat naprawdę nietrudno.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr