tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Niebezpieczne manewry w Strzeszynku. Mieszkacy maj do. Motocyklici jed po alejkach i chodnikach dla pieszych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Niebezpieczne manewry w Strzeszynku. Mieszkacy maj do. Motocyklici jed po alejkach i chodnikach dla pieszych

Autor: Andrzej Sitek 2024.05.28, 11:42 Drukuj

Na plaży w Strzeszynku, popularnym miejscu wypoczynku, regularnie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji związanych z motocyklistami, którzy jeżdżą alejkami przeznaczonymi dla pieszych.

Szczególnie niepokojące są manewry w pobliżu placu zabaw, na którym przebywają dzieci. Mieszkańcy alarmują, że wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii. Na zdjęciach z monitoringu widać motocyklistów, którzy na wąskich ścieżkach dla pieszych wykonują ryzykowne akrobacje, takie jak jazda na jednym kole. Mimo że miejsce jest często odwiedzane przez rodziny z dziećmi, motocykliści nie zważają na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają.

NAS Analytics TAG

Na początku kwietnia w tym miejscu doszło do brutalnego pobicia. Po tym incydencie w okolicach plaży przez kilka dni obecny był patrol policji. Sytuacja się poprawiła, ale na krótko. Aktualnie na miejscu nie widać żadnych służb, a problem niebezpiecznych manewrów zmotoryzowanych powrócił.

Mieszkańcy apelują o natychmiastowe działania i domagają się ponownego zaangażowanie policji oraz surowego egzekwowania kar za niebezpieczne zachowania na terenach rekreacyjnych. Nie chodzi tylko o jednorazowe interwencje, ale o systematyczne i długoterminowe działania, które przywrócą porządek w okolicy.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się jazdy po chodniku, lub przejściu dla pieszych. Warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia fakt, że ktoś "przejechał tylko kilka metrów" trasą przeznaczoną dla pieszych.

Jaki mandat grozi za to wykroczenie? Jeszcze przed 1 stycznia 2022 było to 250 do 500 złotych, ale obecnie, zgodnie z aktualnym taryfikatorem, powyższe wykroczenie jest karane znacznie srożej. Mandat za jazdę po chodniku wzrósł do 1500 zł.

Czy w Polsce panuje ciche przyzwolenie na "dojazdy" chodnikami, skracanie sobie drogi w poprzek pieszych traktów lub parkowanie na nich? W niektórych miejscach na pewno tak. Warto w tym aspekcie przywołać doświadczenia i rozwiązania z innych krajów. Generalnie motocykle nigdzie nie mogą korzystać z dróg dla pieszych, ale na przykład w Holandii niektóre typy silnikowców są dopuszczane do ruchu po ścieżkach rowerowych.  

Otóż motorowery (bromfiets) o maksymalnej prędkości do 45 km/h muszą poruszać się po drogach publicznych, ale również wyznaczonych ścieżkach rowerowych. Z kolei motorowery (snorfiets), czyli silnikowe jednoślady o prędkość maksymalnej do 25 km/h, mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych prawie bez ograniczeń. W niektórych miastach, takich jak Amsterdam, motorowery snorfiets muszą jednak korzystać z jezdni zamiast ścieżek rowerowych, aby zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr