tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nie tylko motocykliści szykują się do rozpoczęcia sezonu. Policja już planuje wzmożone kontrole z użyciem dronów
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nie tylko motocykliści szykują się do rozpoczęcia sezonu. Policja już planuje wzmożone kontrole z użyciem dronów

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.04.12, 07:44 5 Drukuj

Policja powoli szykuje się do sezonu wiosenno-letniego i od tego roku będzie korzystać z nowej broni, jaką są drony. Na razie jednak niektóre komendy w ogóle nie otrzymały urządzeń, a inne mają z nimi problemy.

W 2019 roku Komenda Główna Policji zakupiła 38 dronów, które kosztowały ponad 5,5 mln złotych, jednak droga do wzbicia ich w powietrze nie jest usłana różami. Najpierw konieczny był przetarg na obowiązkowe ubezpieczenie OC dla operatorów, a później trzeba było ich jeszcze przeszkolić.

NAS Analytics TAG

Pomimo, że informowaliśmy już o pierwszych kontrolach z użyciem dronów, to nadal nie wszystkie jednostki otrzymały swoje urządzenia, a te, w których powietrzni nadzorcy już latają, napotkały na różne komplikacje. Jak informuje portal Autokult, policja nastawia się, że drony wzbiją się w powietrze wraz z nadejściem lepszej pogody. W niektórych komendach wojewódzkich policjanci nadal czekają na swoje urządzenia.

Jako powód rzadkiego przeprowadzania kontroli z użyciem dronów policjanci wskazują przede wszystkim na kiepskie warunki pogodowe. O sporym pechu może mówić komenda z Katowic, która otrzymała urządzenie już w ubiegłym roku i od razu "wylądowało" w serwisie z powodu awarii. Drony latają już w Białymstoku, Kielcach, Olsztynie, Lublinie, Warszawie i w województwie lubuskim.

Nawet jeśli wszystkie komendy będą już miały sprawne i gotowe do użycia urządzenia, to nie zobaczymy ich w powietrzu zbyt często, ponieważ korzystanie z nich absorbuje wiele osób. Taka kontrola składa się z patrolu odpowiedzialnego za kierowanie dronem, a także z patrolu, który zatrzymuje niesfornych kierowców. Drony są używane przede wszystkim do wykrywania niezgodnych z przepisami manewrów wyprzedzania, ale mogą również dostrzec, czy kierowca miał zapięte pasy lub czy przypadkiem nie rozmawiał przez telefon w trakcie jazdy. Policja korzysta z urządzeń także do sprawdzania, czy piesi przechodzą przez jezdnię zgodnie z przepisami.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę