tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nie ma to sensu i dlatego go pragniesz - silnik gwiazdowy w motocyklu NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nie ma to sensu i dlatego go pragniesz - silnik gwiazdowy w motocyklu

Autor: Alonzo 2019.03.16, 15:53 1 Drukuj

Silnik gwiazdowy. Nie przypadkiem kojarzy się z lotnictwem, a szczególnie z myśliwcami dawnych wojen światowych. To coś, co całkowicie wymyka się rutynie i schematom. Zwłaszcza w motocyklu.

Czym jest silnik gwiazdowy? Ano schematycznie jest on tym:

__________________________________________

taniec brzucha

Jeżeli jeszcze nie załapałeś, o co chodzi, to może więcej światła na zagadnienie silnika gwiazdowego rzuci ta ilustracja:

Radial engine

Piękne? Jeżeli nie jesteś estetą tylko zwolennikiem nauk ścisłych, to silnik gwiazdowy oczaruje również Ciebie. Lubisz łamigłówki? Otóż cylindry silników gwiazdowych mogą pracować w cyklu dwusuwowym i czterosuwowym. W przypadku tego drugiego liczba cylindrów w gwieździe jest zawsze nieparzysta. Jeżeli lubisz łamigłówki, to zgadnij, dlaczego tak jest? Jeżeli nie lubisz, to dajemy od razu odpowiedź: wynika to  z konieczności zamknięcia obiegu w czterech suwach, czyli dwóch obrotach wału korbowego. Oto przykład z Wikipedii: w silniku 5. cylindrowym podczas pierwszego obrotu wału korbowego zapłon następuje w cylindrach 1, 3, 5, a podczas drugiego obrotu - w cylindrach 2, 4 i znów kolejność zaczyna się od cylindra 1. Zapłon następuje w co drugim cylindrze i wszystkie cylindry mają jeden suw pracy po wykonaniu 2 obrotów wału korbowego - dzięki temu uzyskuje się dobre wyrównoważenie pracy silnika. Piękne.

Jeżeli jeszcze nie zakochałeś się w silniku gwiazdowym, to zobacz, jak piękne były, wyposażone w ten rodzaj silnika, motocykle:

 

 

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę