tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nie jed motocyklem a pac ubezpieczenie. Dlaczego musz mie OC? Jakie s kary za brak polisy?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nie jed motocyklem a pac ubezpieczenie. Dlaczego musz mie OC? Jakie s kary za brak polisy?

Autor: Andrzej Sitek 2022.09.02, 09:45 Drukuj

Nawet dla corocznych bywalców na Elefantentreffen jazda zimą nie jest bułką z masłem i powiedzmy sobie szczerze, kiedy na drogach pojawia się śnieg i lód, większość motocyklistów odstawia swoje maszyny na długi odpoczynek.

Ale skoro jazda motocyklem jest ograniczona do cieplejszych miesięcy roku, czy trzeba bezwzględnie dopełnić obowiązku ubezpieczenia pojazdu? I dlaczego trzeba płacić OC, kiedy nie jeździmy?

NAS Analytics TAG

Przepisy jasno regulują te kwestie. Nawet jeśli pojazd stoi bezpiecznie w garażu i nikt z niego nie korzysta przez dłuższy czas, ubezpieczenie jest koniecznie. Pamiętajmy, że OC jest przypisane do pojazdu, a nie do motocyklisty. Pojazd może wyrządzić szkody również wtedy, gdy nie jest użytkowany.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stale analizuje bazy pod kątem kierowców uchylających się od obowiązku opłacenia polisy, a kary są dotkliwe.

W przypadku wykrycia motocykla, który nie posiada ważnego ubezpieczenia, a jest zarejestrowany, właściciel musi spodziewać się wezwania do zapłaty. Kwota może być różna. Od czego zależy i ile wynosi?

Wysokość kary jest uzależniona od płacy minimalnej. Ponieważ w bieżącym roku minimalna kwota płaty brutto w gospodarce narodowej wzrosła z 2800 zł do 3010 zł, wzrosły też opłaty dla kierowców bez ważnego OC. Kolejna sprawa to okres, przez jaki pojazd pozostaje bez ważnego ubezpieczenia.  

Jeśli opóźnienie wynosi tylko od 1 do 3 dni, właściciel motocykla musi się liczyć z karą w wysokości 200 zł. Z kolei brak OC od 4 do 14 dni będzie skutkować koniecznością zapłaty 500 zł. Powyżej tego terminu kwota grzywny wzrasta do 1000 zł, co oznacza, że jest wyższa o 70 zł od stawki obowiązującej w 2021 roku. Dla motocyklistów stawka i tak jest niższa a grzywna wynosi mniej niż dla właścicieli samochodów bez opłaconej polisy.

Standardowo to kwota wynosząca jedną trzecią płacy minimalnej. Zasada jest prosta. Za brak OC do 3 dni zapłacisz 20 proc. opłaty karnej, za 4 do 14 dni 50 proc. pełnej opłaty karnej, natomiast powyżej 14 dni oczywiście 100 proc. Kwoty zaokrągla się do pełnych 10 zł. 

Oczywiście nie wszystkie przypadki braku opłaty są zamierzone, ale UFG tego nie bada, tylko po prostu nakłada grzywnę. W jakich okolicznościach kierowcy nie płacą OC?

Na przykład w sytuacji zakupu używanego motocykla z aktualnym ubezpieczeniem sprzedawcy. Kupujący nie pamiętają lub nie wiedzą, że taka umowa wygasa automatycznie i nie dopełniają obowiązku podpisana nowej polisy. UFG szacuje, że takich przypadków jest blisko 40 proc.

Inne powody to brak… pieniędzy oraz mylne przekonanie, że OC dla pojazdu nieużywanego, uszkodzonego i niesprawnego jest niepotrzebne. Problemy bywają też w przypadku podzielenia płatności na raty - kierowcy po prostu zapominają o zapłaceniu drugiej części kwoty.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr