tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Najstarszy seryjnie produkowany motocykl sprzedany za prawie 1 mln z. Przetrwa 129 lat
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Najstarszy seryjnie produkowany motocykl sprzedany za prawie 1 mln z. Przetrwa 129 lat

Autor: Wojciech Grzesiak 2023.02.06, 11:43 Drukuj

Na zorganizowanej przez dom aukcyjny Bonhams licytacji sprzedano pierwszy seryjnie produkowany motocykl na świecie. Maszyna została wyprodukowana w 1894 r. przez markę Hildebrand & Wolfmüller. Wyprodukowano około 2 tys. egzemplarzy. Można je obejrzeć m.in. w muzeach w Niemczech, Londynie i Pradze.

Motocykl Hildebrand & Wolfmüller został opatentowany 20 stycznia 1894 r. Maszyna była napędzana silnikiem o pojemności aż 1489 cm3, który generował moc zaledwie 2,5 KM. Pozwalało to na rozpędzenie jednośladu do prędkości maksymalnej 45 km/h. Mieszanka była podawana przez gaźnik. Sterowanie zaworem gaźnika odbywa się przy pomocy dźwigni umieszczonej na kierownicy. Tylna felga nie bez powodu jest zabudowana, ponieważ to pozwala na korzystanie z hamulca w kształcie podobnym do łyżki, która w zetknięciu z kołem pozwala wytracić prędkość.

NAS Analytics TAG

Egzemplarz sprzedany na aukcji jest w pełni oryginalny, co widać na zdjęciach. Został zakupiony przez sprzedającego w 1990 roku. Wcześniejsze losy motocykla nie są znane. Silnik i rama mają numer 619, co dodatkowo podnosi wartość kolekcjonerską maszyny. Ta nigdy nie widziała prób odrestaurowania. Motocykl został sprzedany za 195,5 tys. euro, a więc równowartość 922,7 tys. zł. Wydaje się to niewielką kwotą za niewątpliwie jedną z najważniejszych maszyn w historii motocyklizmu. Więcej zdjęć możecie zobaczyć na stronie internetowej domu aukcyjnego Bonhams.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr