tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motorowery, mopedy i mokiki, co znacz te terminy? Krtka historia motorowerw
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Motorowery, mopedy i mokiki, co znacz te terminy? Krtka historia motorowerw

Autor: Tomasz Szczerbicki 2021.02.02, 16:43 Drukuj

W latach 50. i 60. jednoślady z silnikiem o pojemności skokowej 50 cm³ nazywano przemiennie: motorowerami, mopedami lub mokikami. Co oznaczały te dwa ostatnie określenia?    

Po zakończeniu II wojny światowej przyjęto w Europie, że najmniejsze pojazdy jednośladowe będą posiadać silniki spalinowe o pojemności skokowej do 50 cm³ i zwać się będą motorowerami. To ogólne określenie dzielono jeszcze na typy. Tu właśnie pojawiły się określenia: moped i mokik.

NAS Analytics TAG

Moped był to motorower z pedałami. U nas pierwszymi mopedami były krajowe: Rysie, Żaki i Komary oraz importowane Simsony SR 2.

Mokik był to zaś motorower posiadający nożny rozrusznik ("kopniak"), jak w dużym motocyklu. Na początku lat 60. najpopularniejszymi mokikami były u nas importowane Jawy 550 i 555.

W latach 50. i 60. Prasa motoryzacyjna w naszym kraju hołdowała poprawności w nazewnictwie, pisząc odpowiednio do pojazdu: moped lub mokik. Czytelnicy nie za bardzo kwapili się jednak do tej poprawności i swoje pojazdy nazywali po prostu - motorowerami lub nazwą marki (Komar, Ryś, Żak, Simson, Jawa). Niekiedy tylko młodzi ludzie, chcąc zabłysnąć swoją wiedzą techniczną, posługiwali się owymi terminami - moped i mokik. Było to uznawane za modne.        


historia motocykli w wojsku

Motorowery w PRL – rzecz o motoryzacji i nie tylko...

Przedwojenna historia to krajowe „setki”, które były ówczesnymi motorowerami. Pamiętne marki: SHL, Podkowa, Niemen, Perkun, Wul-Gum oraz spora gama pojazdów zagranicznych. Powojenna historia motorowerów rozpoczęła się zaś w 1956 roku od modeli Ryś i Żak. Niedługo po nich pojawiły się pierwsze Komary. W kolejnych latach to właśnie motorowery były najliczniej produkowanymi pojazdami silnikowymi w naszym kraju. Każdego roku na rynek trafiało ich 150–200 tysięcy. Krajową produkcję wspierał import między innymi takich marek jak Simson czy Jawa.

O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOROWERY W PRL" »

W latach 50. i 60. urzędowo starano się poszukiwać polskich nazw technicznych, które zastąpiłyby określenia zagraniczne. Powstawały z tego niekiedy bardzo karykaturalne formy, np. zwis sufitowy zamiast żyrandola. W tym procesie nie udało się spolszczyć ani mopedu, ani mokiku. Jak właściwie mogłoby to brzmieć? Pedałowiec i kopniakowiec?   

Od połowowy lat 50. produkowane u nas motorowery - Ryś, Żak i Komar - były to typowe mopedy. Pierwsze polskie mokiki pojawiły się dopiero na przełomie lat 60. i 70. Były nimi kolejne modele popularnych Komarów wyposażone w rozruszniki nożnym. W latach 70. ten sposób rozruch stawał się w motorowerach coraz bardziej powszechny.

Dziś określenia moped i mokik brzmią obco i dziwnie. Niewiele osób wie, co właściwie oznaczają. Nie mniej przez ponad dekadę, w latach 50. i 60., w tygodniku "Motor" używano ich często.        

(…) Na blisko 30 badań drogowych, opublikowanych w naszym tygodniku, dzisiejsze jest pierwszym omówieniem mopedu, zwanego też archaicznie motorowerem. Tematem tej inauguracyjnej publikacji jest pierwszy opracowany całkowicie w Polsce moped Ryś MR-1 (…).

Tygodnik "Motor", rok 1960

Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na gr