tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motorower Jawa 50 Mustang w Polsce. Historia, ceny, dane techniczne, jak odblokowa?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
2021 03 Benelli TRK 502 X billboard
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Motorower Jawa 50 Mustang w Polsce. Historia, ceny, dane techniczne, jak odblokowa?

Autor: Tomasz Szczerbicki 2021.05.08, 19:59 Drukuj

W latach 70. i 80. motorowery Jawa były marzeniem, z trudnościami i dość kosztownie, ale do spełnienia. Były też wtedy marzenia nie do spełnienia, jak np. motorowery japońskie, niemieckie, włoskie czy francuskie. O nich można były tylko czytać w prasie. Jawki były drogie i trudno dostępne, ale uparty klient był w stanie taki pojazd zdobyć. Jeżeli nie nową, można było kupić używaną.

W latach 60. niezbyt licznie sprowadzano do nas motorowery Jawa 50 typ 555. Prezentowały one ciekawą stylistykę, a ich jednostka napędowa była wyraźnie lepsza (mocniejsza i trwalsza) od naszych silników.  

NAS Analytics TAG

W latach 70. i 80. import Jawek był już dużo większy i pojawiły się nowe modele. Były to motorowery Jawa 50 dwuosobowe - skutery (typ 20) i Mustang (typ 23). W oryginalnej wersji pojazdy te dysponowały mocą 3,5 KM. Egzemplarze eksportowane do Polski były jednak dławione do mocy 2 KM, aby ich prędkość maksymalna była zgodna z naszymi przepisami, czyli 40 km/h.

Bardzo ważną cechą było to, że Jawki były dwuosobowe. Co to znaczyło dla młodego człowiek, pamiętacie zapewne z autopsji lub możecie sobie wyobrazić. Właściciel np. Komara nie mógł wziąć dziewczyny na przejażdżkę. Jawką było to już możliwe.  

Zanim pojawiły się Simsony S51, to właśnie motorowery Jawa Mustang były szczytem marzeń wielu młodych ludzi. Polskie Komary i Romety nie były w stanie jechać szybciej niż 40 - 45 km/h. W przypadku Jaw Mustang kilka zabiegów warsztatowych uwalniało zdławione konie mechaniczne i motorower ten osiągał prędkość ponad 60 km/h. Być może nie brzmi to dziś zbyt imponująco, ale wówczas to było naprawdę coś. Procentowo była to szybkość większa o 50% od krajowych motorowerów.

Aby odblokować silnik Jawki do fabrycznych osiągów, trzeba było zrobić trzy podstawowe czynności: skrócić rurę wydechową, wchodzącą do tłumika, rozpiłować króciec dolotowy do rozmiarów gardzieli gaźnika, zmienić zębatkę zdawczą na większą. Po tych czynnościach wzrost mocy i prędkości maksymalnej był ogromy, relatywnie do stanu wyjściowego.   

Pamiętam to z własnego doświadczenia, gdy walka o każde 2 - 3 km/h prędkości więcej w naszych motorowerach była wyzwaniem. Swoją przygodę z jednośladami zacząłem w 1983 roku, gdy rodzice kupili mi Rometa 780 Kadet. Kolega ze szkoły miał wtedy Jawkę Mustanga, która spokojnie wyciągała 55 - 60 km/h, gdy mój Kadet maksymalnie osiągał 45 km/h.

W 1972 roku cena Jawy 50 typ 20 (skuter) wynosiła 7000 zł. Typ 23 (Mustang) kosztował 7500 zł. Dla porównania, w tym samym czasie Komar 2350 (z nożnym rozrusznikiem) kosztował 5100 zł.

Młodzi chłopcy marzyli wtedy o Mustangach. Jawa 50 typ 20 (skuter) była pojazdem bardziej dla statecznego starszego Pana, który "luksusowo" wykorzystywał ją na dojazdy na działkę lub na ryby. 

W 1983 roku silnik motorowerów Jawa zaczął być montowany w krajowych Rometach Ogar. Cały czas silnik był dławiony do 2 KM. Była to pewna namiastka Mustanga, ale Jawki i tak były wyżej notowane wśród klientów.

Tomasz Szczerbicki
Redaktor naczelny magazynu "Swoimi Drogami" (iMotocykl)

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na gr