Motocykl ratunkowy trafi do... studentów. Nietypowa inicjatywa Akademii Nauk Stosowanych w Nowym S±czu
Motocykle ratunkowe na dobre przyjęły się w polskich miastach i wszystko wskazuje na to, że od tego roku wreszcie będą rozpoznane przez ustawodawców. Tymczasem jeden taki pojazd trafił do Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i będzie służył studentom. Co chcą zrobić władze uczelni?
Jak informuje portal Eska.pl, do Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu trafi motocykl ratunkowy, który służył w jednym z dużych miast i przeszedł na emeryturę. Jednoślad będzie służył w Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu. Będzie służył w centrum symulacji medycznej ANS, z którego korzystają nie tylko studenci, ale również pielęgniarki i lekarze.
W swoim komunikacie ANS informuje, że zakupiony motocykl to Yamaha SJR, która jest w pełni wyposażona. Ma kufry, sygnalizację, dodatkowe kufry centralne, a także AED, respirator Weismanna, zestaw do tlenoterapii, zestaw triage, sprzęt do stabilizacji poszkodowanego, koce termiczne oraz w pełni wyposażoną torbę medyczną.
- Dzięki motoambulansowi studenci ratownictwa medycznego szkolić się będą w zakresie szybkiego dotarcia do miejsca zdarzenia, ratowania pacjentów z miejsc trudno dostępnych, sytuacji awaryjnych na drodze oraz współpracy z innymi służbami - mówi cytowana przez Eska.pl Urszula Cisoń-Apanasewicz, Prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
W lutym ukazały się informacje, że rada ministrów wróciła do projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Przewiduje on m.in. wprowadzenie jednoosobowych zespołów ratunkowych. To otwiera drzwi dla motocykli ratunkowych. Projekt przewiduje, że wojewoda i NFZ będą ustalać liczbę motocykli, ale nie może ona być wyższa niż 1 na 400 tys. mieszkańców. Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują działalności motocykli ratunkowych i te zazwyczaj są rejestrowane jako piloci karetek.
To nie jest pierwsza tego typu inicjatywa w Nowym Sączu. W 2019 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu kupiła i przekazała do Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej symulator karetki. To nic innego jak samochód, który wygląda i jest wyposażony jak klasyczna karetka. Wyposażenie obejmuje m.in. nosze, krzesełko transportowe, ssak przenośny akumulatorowo-sieciowy, defibrylator, respirator transportowy i inne.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze