tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MotoGP: Aprilia RS-GP z nowym silnikiem na sezon 2020
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka 950
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG

MotoGP: Aprilia RS-GP z nowym silnikiem na sezon 2020

Autor: Janusz Bbenek 2020.01.06, 13:33 Drukuj

Motocykl wystawiany przez Aprilię w serii MotoGP wciąż niestety odstaje od konstrukcji konkurentów, przez co włoska ekipa w minionym sezonie znów zajęła ostatnie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Kierownictwo zespołu podjęło więc decyzję, by w sezonie 2020 przestać kopać się z koniem i skonstruować silnik V4 w układzie zbliżonym do jednostek widlastych Hondy i Ducati.

Niekonkurencyjna maszyna to w tej chwili tylko jeden z problemów teamu Aprilia Gresini. Kolejnym jest faktyczny brak drugiego kierowcy, z powodu niedawnej afery dopingowej z udziałem Andrei Iannone. Włoski kierowca pozostaje zawieszony do czasu przebadania drugiej próbki moczu, co powinno nastąpić jeszcze w tym tygodniu. 

NAS Analytics TAG

Inżynierowie Aprilii nie próżnują jednak i już na najbliższe testy na torze Sepang, które odbędą się za miesiąc, będą mieli gotową gruntownie przebudowaną jednostkę napędową. Wygląda na to, że to koniec typowego dla fabryki z Noale mniejszego kąta rozwarcia cylindrów, przynajmniej w motocyklu RS-GP. Nowy silnik V4 będzie miał cylindry rozwarte pod kątem 90 stopni, zamiast dotychczasowych 75, podobnie jak Honda czy Ducati. 

W świecie ekstremalnych osiągów taki układ ma sporo zalet. Przede wszystkim piec kręci się wyżej, nie trzeba również stosować zabierających moc wałków wyrównoważających, dzięki czemu spodziewany jest przyrost mocy o ok. 10%, do mniej więcej 280 KM. Łatwiejsze będzie również hamowanie silnikiem, co było do tej pory jedną z głównych bolączek Aprilii. Z kolei wyzwaniem, przed którym stoją konstruktorzy, będzie optymalne upchnięcie nowej, mniej kompaktowej jednostki w ramie. Honda i Ducati mają na tym polu dużo więcej doświadczenia. 

Nowy silnik to nie koniec ulepszeń Aprilii RS-GP. Ekipa zatrudniła fachowców z Formuły 1 od elektroniki i aerodynamiki, których zadaniem będzie dalsza poprawa prowadzenia motocykla. Efekty ich pracy poznamy już na początku lutego na oficjalnych testach MotoGP w Malezji. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    motul belka 950
    NAS Analytics TAG
    na gr