tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mosty i tunele na polskich drogach s w kiepskim stanie. Miadcy raport Najwyszej Izby Kontroli
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Mosty i tunele na polskich drogach s w kiepskim stanie. Miadcy raport Najwyszej Izby Kontroli

Autor: Wojciech Grzesiak 2023.03.20, 10:49 Drukuj

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła obiekty inżynierskie w kilku województwach. Efekt? Ponad jedna trzecia obiektów stanowi zagrożenie zdrowia lub życia użytkowników. Do tego prawie połowa spośród skontrolowanych 707 mostów jest w stanie określanym jako niepokojący, a zarządcy dróg luźno podchodzą do kwestii kontrolowania obiektów.

Jak czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli, na koniec 2021 r. na drogach publicznych znajdowało się 38,6 tys. obiektów mostowych oraz 779 tuneli i przejść podziemnych. W zależności od kategorii dróg zarządzają nimi GDDKiA, zarządy województw, powiatów, a także wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast. To już trzecia taka kontrola, bo poprzednie odbyły się w latach 2015 i 2020. Tym razem sprawdzono województwa kujawsko-pomorskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie i opolskie.

2023 05 Harley Davidson 2plus2 420x400
NAS Analytics TAG

Na terenie tych województw znajduje się 5,8 tys. obiektów mostowych i 106 tuneli oraz przejść podziemnych. Kontrola dotyczyła 712 obiektów mostowych, tuneli i konstrukcji oporowych oraz 6546 przepustów. Objęła okres od 2020 r. do 30 czerwca 2022 r. Skontrolowano łącznie 16 zarządców dróg i 12 z nich nie przeprowadzało obowiązkowych okresowych kontroli technicznych części zarządzanych obiektów inżynierskich. Takowy nakłada na nich ustawy o drogach publicznych i Prawo budowlane. W niektórych przypadkach urzędnicy nie mieli pojęcia, o jakich obiektach mowa. Stwierdzono też nierzetelną dokumentację i wykonywanie kontroli przez osoby bez odpowiednich uprawnień.

Najgorzej w raporcie poradziły sobie drogi gminne, gdzie w okresie objętym kontrolą nie przeznaczono żadnych środków na utrzymanie i ochronę obiektów inżynierskich. Prace konserwatorskie i naprawcze wykonywano tylko w sytuacjach awaryjnych. Jako niechlubny modelowy przykład podano obiekt w miejscowości Prawda Stara, na którym zarząd dróg powiatowych nie wykonał żadnych prac, choć ekspertyza budowlana z 2014 r. wskazywała na potrzebę przeprowadzenia remontu. Kontrola NIK potwierdziła, że wiadukt ma uszkodzenia zagrażające bezpieczeństwu ruchu publicznego.

Jak wyglądają wnioski w liczbach? Na 707 sprawdzonych obiektów mostowych aż 46 proc. jest w stanie określanym jako niepokojący. Na drogach gminnych znajduje się 16 z nich i 4 są w stanie niedostatecznym. Na drogach powiatowych są 163 obiekty i w przypadku 91 stwierdzono stan niepokojący. Jeszcze ciekawiej robi się przy wynikach kontroli dokumentacji, bo aż 63 proc. kontrolowanych jednostek nierzetelnie prowadziło ewidencję zarządzanych obiektów, w tym 100 proc. nie aktualizowało map ewidencyjnych zarządzanych dróg.

W pokontrolnych wnioskach do zarządców dróg samorządowych NIK zaleca wdrożenie działań naprawczych, ewidencjonowanie zarządzanych obiektów inżynierskich i prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz podjęcie współpracy z policją i Wojewódzkimi Inspektorami Transportu Drogowego w celu zapewnienia skutecznej ochrony tych obiektów. Zarządcom powiatowym i gminnym zaleca się zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektów poprzez zapewnienie finansowania napraw na realnym poziomie.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr