tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mistrzostwa Świata SuperEnduro: wyniki trzeciej rundy. Błażusiak na podium w Jerozolimie [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2022.03.04, 11:45 Drukuj

Trzecią rundą tegorocznych Mistrzostw Świata SuperEnduro było Grand Prix Izraela, które odbyło się w Jerozolimie. Po raz kolejny nie do zatrzymania był Billy Bolt, który wygrał trzy wyścigi przed Jonny Walkerem i Tadkiem Błażusiakiem.

Podczas pierwszej w historii mistrzostw rundy na izraelskiej ziemi, atmosfera w Pais Arenie była elektryzująca, a najlepsi zawodnicy świata dali szalony pokaz umiejętności na bardzo ciasnym i technicznym torze. Nitka toru przyprawiała o zbetonowane ramiona i była przyczynkiem do wielu kraks.

Wieczór tradycyjnie rozpoczął się od Akrapovic SuperPole. Po ustanowieniu najszybszego okrążenia w treningu czasowym, Tadek Błażusiak wydawał się być w szczytowej formie, ale niestety nie miał szczęścia, ponieważ silnik w jego GasGasie zgasł. Taddy stracił 10 sekund w SuperPole i został zmuszony do startu z 7. miejsca. Najlepszy czas ustanowił lider mistrzostw Billy Bolt, który zdołał zejść poniżej 34 sekund (0’33.609). Za nim uplasował się jego kolega z zespołu Colton Haaker, który również dobrze spisywał się na ciasnym i trudnym torze, a technika Cody'ego Webba popłaciła i Amerykanin uplasował się na trzecim miejsca, tuż przed Jonnym Walkerem.

W żadnym z trzech wyścigów Bolt nie oddał ani jednego miejsca swoim przeciwnikom. Odniósł trzy zwycięstwa, pokazując pewną dominację. Brytyjczyk przyznał, że nie czuł się do końca komfortowo na  tak wąskim i technicznym torze, jednak po raz kolejny udowodnił, że jest elastyczny i potrafi być szybki i precyzyjny w każdej arenie.

Wąski tor napakowany przeszkodami nie zostawiał czasu na regenerację i popchnął najlepszych na świecie do granic możliwości. Colton Haaker świetnie wystartował w pierwszym wyścigu, zgarniając holeshota, ale Kalifornijczyk szybko został wyprzedzony przez swojego teamowego kolegę. Bolt wyszedł na prowadzenie i nie oglądał się więcej za siebie. Haaker natomiast musiał odpierać ataki Jonny'ego Walkera, który ostatecznie go minął, gdy Colton utknął na trasie. Tym sposobem Walker zajął w pierwszym wyścigu drugie miejsce, przed Codym Webbem, któremu w końcu udało się przełamać zła passę.

Swój pokaz Bolt kontynuował w drugim wyścigu, z odwróconą kolejnością na starcie. Tadek Błażusiak miał dobry start i zgarnął holeshota, ale kolejne przeciągnięcie gazu i ból zbetonowanych ramion sprawiły, że szybko wyprzedzili go Bolt i Walker. Jednak nasz sześciokrotny mistrz świata nie poddaje się łatwo i po wielkiej bitwie z dwoma Brytyjczykami uczepił się ważnego drugiego miejsca, wykorzystując dwa późne błędy Walkera. Po raz kolejny pierwszy linię mety przejechał Billy Bolt, a pechowy Walker był trzeci.

Wisienką na torcie Bolta była nie tylko trzecia wygrana tego wieczoru, ale także sposób, w jaki to zrobił. Billy popełnił tylko jeden błąd, dzięki czemu każda przeszkoda wydawała się łatwa, kiedy pokonywał je w spokojnym, niemal zrelaksowanym stylu. Wyścig finałowy ukończył z przewagą ponad 18 sekund nad drugim zawodnikiem. Przewaga Billy'ego w mistrzostwach wynosi teraz aż 50 punktów.

W ostatnim wyścigu tego wieczoru widzowie byli również świadkami wspaniałej walki pomiędzy Walkerem, Webbem i Haakerem, w której Jonny trzymał Amerykanów na dystans i zajał drugie miejsce za Boltem. Zajął również drugie miejsce w klasyfikacji rundy. Haaker, mimo że w ostatnim wyścigu zajął trzecie miejsce, znalazł się tuż podium tracąc zaledwie jeden punkt do Tadka Błażusiaka. Nasz reprezentant utrzymał się na trzecim miejscu w klasyfikacji dnia pomimo wypadku w ostatnim wyścigu.

Ostatnią, dwudniową rozgrywką tego sezonu będą dwie rundy w SachsenArena w Riesie w Niemczech, które odbędą się 19 i 20 marca.