tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Międzynarodowe Prawo Jazdy. Gdzie jest wymagane, jak je wyrobić [PORADY]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Międzynarodowe Prawo Jazdy. Gdzie jest wymagane, jak je wyrobić [PORADY]

Autor: Raff 2018.08.30, 11:28 Drukuj

Międzynarodowe Prawo Jazdy jest dokumentem, który pozwala na prowadzenie pojazdów poza obszarem Unii Europejskiej. Choć w wielu krajach nie jest wymagane, warto je wyrobić przed podróżą w odleglejsze rejony świata.

Kwestie dotyczące wszelkich spraw związanych z międzynarodowym ruchem drogowym regulują dwie konwencje - genewska z 1949 roku i wiedeńska z 1968 roku. Ta druga sygnowana jest przez znacznie większą liczbę państw, ale nie pokrywa się w 100% z pierwszą.

NAS Analytics TAG

To o tyle ważne, że Międzynarodowe Prawo Jazdy występuje w dwóch wersjach, przyporządkowanych do określonych konwencji. Przed wyrobieniem tego dokumentu warto zatem sprawdzić która z nich obejmuje kraj, do którego się wybieramy. Informacje takie znaleźć można na stronie obywatel.gov.pl.

W praktyce, w wielu krajach będących sygnatariuszami wymienionych konwencji, można bez przeszkód poruszać się na europejskim prawie jazdy. Jest tak na przykład w Albanii, Gruzji czy Czarnogórze. Przed wyjazdem warto jednak dokładnie sprawdzić, czy policja honoruje europejski dokument. Z całą pewnością Międzynarodowe Prawo Jazdy przyda się w Meksyku, Etiopii, Kenii, Jordanii, Senegalu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na Jamajce.

Aby wyrobić Międzynarodowe Prawo Jazdy, w odpowiednim urzędzie (starostwie lub urzędzie miasta) złożyć wniosek z określeniem wzoru, który nas interesuje (konwencja wiedeńska lub genewska). Można także ubiegać się o oba wzory. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie (dom każdego wzoru jedno). Niezbędne będzie także aktualne, ważne polskie prawo jazdy i potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy (35,50 za każdy wzór).

Dokument ma formę papierowej książeczki. Wydawany jest najpóźniej w ciągu trzech dni, często od ręki. Ważność Międzynarodowego Prawa Jazdy to 3 lata.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę