tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Miałeś szkodę komunikacyjną? Lepiej dopilnuj wszystkich szczegółów, bo ubezpieczyciele i detektywi czekają na twój błąd
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Miałeś szkodę komunikacyjną? Lepiej dopilnuj wszystkich szczegółów, bo ubezpieczyciele i detektywi czekają na twój błąd

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.04.08, 09:08 1 Drukuj

Zdarzenie drogowe zawsze wiąże się z dużym stresem nawet, jeśli ucierpiała tylko duma, a pojazd został tylko lekko uszkodzony. W tym stresie łatwo jednak o błędy, których później szukają firmy ubezpieczeniowe.

Wzmożona ostrożność wynika z działania grup wyspecjalizowanych w wyłudzaniu odszkodowań, więc towarzystwa ubezpieczeniowe sięgają po różne środki, które pomagają je ustrzec przed wypłatą nieuzasadnionych roszczeń za sfingowane szkody. Pod koniec 2020 roku Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że w ciągu samych trzech kwartałów firmy ubezpieczeniowe wypłaciły 10,7 mld złotych z tytułu szkód z OC i AC. Jednocześnie w 2019 roku wykryto 17109 przypadków wyłudzeń, co pozwoliło zaoszczędzić ubezpieczycielom 393,8 mln złotych.

Advertisement
NAS Analytics TAG

Zapewne liczby za rok będą jeszcze wyższe, ponieważ w dobie pandemii wiele osób straciło stałe źródła dochodu i to sprawiło, że zaczęły kombinować, ale nie zawsze uciekając się do uczciwych zajęć. Firmy ubezpieczeniowe doskonale o tym wiedzą i coraz chętniej sięgają po pomoc detektywów. Jak informuje na łamach portalu Interia.pl Maciej Kamiński, prezes zarządu HELPER CPP, szacuje się, że co dziesiąta szkoda komunikacyjna jest badana przez detektywa. Niestety, często mogą na tym również ucierpieć osoby, które są niewinne, ale po prostu przeoczyły różne drobne szczegóły przy zgłaszaniu szkody lub dalszym jej procesowaniu.

Oczywiście, najlepszą podkładką przy zdarzeniu drogowym jest obecność policji na miejscu zdarzenia. Funkcjonariusze przesłuchają świadków, sporządzą odpowiednią dokumentację i w takich przypadkach jakiekolwiek spory z ubezpieczalnią będą dotyczyły głównie kwoty odszkodowania lub kwestii tego, że na przykład nasz motocykl to wersja specjalna, więc tłumik nie kosztował 1000 złotych, tylko pięć razy tyle.

Jeżeli już ktoś popełnił drobne błędy, które wynikały z działania pod wpływem stresu, to oczywiście warto odwołać się do sądu, ponieważ część poszkodowanych wygrywa spory. Działania detektywa zazwyczaj sprowadzają się do ustalenia szczegółów zdarzenia i konieczności przedstawienia posiadanych dowodów. Pomimo, że to brzmi trochę jak scenariusz z filmu, to warto pomóc detektywowi w jego pracy, ponieważ możemy na tym jedynie zyskać. Co więcej - kwestia ta jest prawnie uregulowana w art. 16 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Choć podany wyżej scenariusz jest realny i brzmi dobrze, to wśród detektywów zdarzają się także czarne owce i takie osoby stosują techniki, które wzmagają stres u poszkodowanych i świadomie doprowadzają do popełnienia błędów.

Co nam grozi, jeżeli postanowimy nie współpracować z detektywem lub towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdzi, że poświadczyliśmy nieprawdę? Pierwsza kwestia to art. 17 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, w myśl którego zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania, ograniczyć jego kwotę, a nawet domagać się jego zwrotu, jeśli poszkodowany nie będzie z nim współpracować. Dalej mamy także art. 286 k.k. - czyli oszustwo oraz art. 298 k.k., który mówi o oszustwach ubezpieczeniowych.

Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze 0
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę