tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MXGP: wyniki z deszczowego drugiego dnia w Valkenswaard [VIDEO]

MXGP: wyniki z deszczowego drugiego dnia w Valkenswaard [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2020.03.08, 21:21 Drukuj

Drugi dzień Grand Prix Holandii na torze Valkenswaard przyniósł kolejny dzień wielkiego ścigania. Początkowo pięknie wyrównany tor wraz z kolejnymi opadami deszczu stał się trudny. Piasek był mokry i grząski, ale niektórym zawodnikom to wcale nie przeszkadzało.

Jeffrey Herlings wygrał rundę w Valkenswaard, ale nie od początku wszystko szło po jego myśli, a Tim Gajser, nie poddawał się i ostatecznie obaj zawodnicy, w dwóch wyścigach zaliczyli po wygranej i drugim miejscu.

Gajser, po wczorajszych fatalnych kwalifikacjach przerwanych awarią motocykla, startował z zewnętrznej bramki. Co zaskakujące, w pierwszym biegu, prowadził już pod koniec pierwszego okrążenia, wyprzedzając nawet Herlingsa! Holender nie znalazł sposobu na Gajsera i Słoweniec minął metę jako pierwszy z przewagą ponad 20 sekund.

W drugim wyścigu Herlings był bardziej niż gotowy do walki. Zdobył Holeshota, ale Gajser szybko zajął drugie miejsce i natychmiast zaczął wywierać presję. To właśnie obaj trenowali przez całą zimę - udowodnić, kto jest najlepszy, kiedy naprawdę liczy się nie jeden wyścig, ale wygrana w rundzie. Gajser podążał za Herlingsem jak cień, a różnica między nimi wahała się między dwiema a pięcioma sekundami przez ponad 20 minut, do momentu aż Gajser popełnił kilka błędów. Słoweniec nie poddawał się i stopniowo zmniejszał stratę. Wtedy, jadąc jak zły, trochę przesadził i zaliczył upadek, a jego szanse na wygraną przepadły. Jeffrey wygrał z przewagą ponad 20 sekund.

Trzeci na mecie był Arminas Jaskonis, który stracił do zwycięzcy ponad 1,5 minuty. Czwarty, Shaun Simpson stracił 1 minutę i 40 sekund, a piąty Antonio Cairoli niemal dwie minuty! To tylko pokazuje, jak bardzo zaciekła była walka pomiędzy pierwszymi dwoma zawodnikami i z jaką prędkością, mimo niesprzyjających warunków, gnali do mety.

Jasikonis zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Przez cały weekend jeździł świetnie wliczając w to wygraną w kwalifikacjach. Po prostu nie mógł równać się z Gajserem i Herlingsem, jednak podium to dla niego miła odmiana, po występie w Matterley Basin, który sam określił jako zawstydzający.

Antonio Cairoli, walcząc z kontuzjowanym kolanem, osiągnął wynik 7-5 i zajął ostatecznie czwarte miejsce. Jeremy Van Horebeek uplasował się na piątym miejscu.

Po zawodach Herlings powiedział: - Nie wiem, jak Gajser to zrobił ze swojego miejsca startowego! Świetnie sobie poradził, uczciwie mnie pokonał w pierwszym wyścigu, a ja pokonałem go w drugim. Pogoda była brutalna, tak jak w Anglii. Był dobry, nie wiem, co robił zimą, że tak poprawił swoje umiejętności na piasku. Dobrze jest wygrać drugą rundę, teraz czekam na Argentynę.

Z kolei Gajser powiedział: - Ogólnie jestem bardzo zadowolony, po tym co wydarzyło się wczoraj. Miałem dwa przyzwoite starty i wygrałem pierwszy wyścig. Drugi był całkiem w porządku, rywalizacja z Jeffreyem też. Próbowałem dotrzymać mu kroku, ale na ostatnich kilku okrążeniach popełniłem błąd. Mimo tego nadal jestem bardzo szczęśliwy z wyniku.

W pierwszej piątce, klasy MXGP, aż czterech z pięciu najlepszych zawodników, to zawodnicy, którzy w tych trudnych warunkach wykorzystali opony Pirelli. Piaszczysty tor, w skutek ulewnych deszczy, zmienił się w trasę pełną dziur i głębokich kolein. Zawodnicy byli w stanie poradzić sobie z tymi ekstremalnymi warunkami dzięki przednim oponom Scorpion MX32 Mid Soft i tylnym Scorpion MX Soft.

Wyniki pierwszego wyścigu klasy MXGP - TUTAJ

Wyniki drugiego wyścigu klasy MXGP - TUTAJ

Wyniki GP Valkenswaard wszystkich klas na zdjęciach.

Zawodnicy na oponach Pirelli zdominowali podium w klasie MX2

Zresztą nie tylko podium, ale pierwszą piątkę! Po raz drugi w tym sezonie, opony z rodziny Scorpion pozwoliły zawodnikom współpracującym z Pirelli na totalną dominację.

Tom Vialle wygrał rundę w klasie MX2 z wynikiem 2-1. Drugi wyścig wygrał z przewagą aż 56 sekund, pomimo deszczu i trudnych warunków na torze. Po zawodach Vialle powiedział: - Zimą dużo pracowałem z Joelem Smetsem, teraz czuję się naprawdę dobrze na piasku. Weekend był idealny, a teraz nie mogę się doczekać Argentyny.

Jago Geerts wygrał pierwszy wyścig po tym, jak ze startu wyszedł jako szósty i dogonił Vialle, aby ostatecznie z nim wygrać o niemal 14 sekund. W drugim wyścigu Geerts jechał jako trzeci, kiedy zaliczył poteżnego dzwona, zgarniając przy okazji Mikkela Haarupa.  Zanim Jago się pozbierał, był już około pół okrążenia za pozostałymi zawodnikami. Od tego miejsca Geerts pojechał jednak fenomenalny wyścig.Belg jechał momentami o sześć lub siedem sekund szybciej, niż jego rywale i udało mu się wrócić do siódmego miejsca. Tym sposobem uratował podium.

Po zawodach Geerts skomentował: - Ten upadek był naprawdę duży, trochę obiłem sobie żebra i nie mogłem oddychać. Myślę, że jak się pozbierałem to jechałem ze stratą około 1,5 minuty do reszty, więc generalnie to dobry wynik. Nie mogę się doczekać następnego GP, aby wziąć odwet.

Jed Beaton był szósty w pierwszym, a drugi w drugim wyścigu, ale stracił podium dzięki niesamowitej jeździe Geertsa. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Maxime Renaux (3-3), który był zachwycony podium w warunkach bardzo odbiegających od francuskich.

Wyniki pierwszego wyścigu klasy MX2 - TUTAJ

Wyniki drugiego wyścigu klasy MX2 - TUTAJ

Najlepsze momenty z klas MXGP i MX2

WMX

Larissa Papenmeier wygrała drugi wyścig i całą rundę w Valkenswaard z wynikiem 3-1. Praca torowych dała wyniki i sprawiła, że tor był gładszy i łatwiejszy, niż w sobotę. Tu trzeba zaznaczyć, że klasa Kobiet jechała zanim spadł deszcz i sprawił, że tor zaczął przypominać warunki z Matterley Basin. Jednak trzeba przyznać, że Papenmeier nieźle radziła sobie i w sobotę i w niedzielę. Kiara Fontanesi pojechała dziś słabiej i z wynikiem 1-4 zajęła ostatecznie drugie miejsce. Nancy Van De Ven, wczoraj druga, dziś ne mecie zameldowała sie jako trzecia i stanęła na trzecim stopniu podium. Nancy także skorzystała z zalet opon Pirelli, co było widać, szczególnie w trudniejszych miejscach toru. Courtney Duncan (4-2) zdecydowanie pokazała, że dzisiejsze warunki bardziej jej odpowiadały. Niestety znalazła się tuż za podium.

Wyniki drugiego wyścigu klasy WMX - TUTAJ

Najlepsze momenty drugiego wyścigu klasy WMX

EMX250

Bastian Boegh Damm zwyciężył w klasyfikacji generalnej w Valkenswaard z wynikiem 1-1, ale dopiero po korekcie wyników. Wyścig drugi był dramatem dla Kaya de Wolfa. 15-letni Holender prowadził w wyścigu, ale niestety skoczył w momencie, kiedy powiewały żółte flagi. I to zaledwie zakręt przed metą! De Wolf zdał sobie sprawę ze swojego błędu już w powietrzu, przepraszając, kiedy wylądował. To jednak nie wystarczyło, aby uniknąć kary. Oznaczało to, że De Wolf spadł o dziesięć miejsc, a Boegh Damm, który był drugi, zwycięstwo dostał w prezencie.

Isaac Gifting zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej pomimo kilku błędów w drugim wyścigu, a Andrea Adamo zajął trzecie miejsce. Liam Everts, po bardzo kiepskim starcie pokazał, że jest w stanie przebić się przez stawkę, aby zająć szóste miejsce w klasie. A w tym roku wyniki w tej klasie nie są nawet jego priorytetem, a jedynie dodatkiem do EMX125.