tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Limit 120 km/h na polskich autostradach? Nowe propozycje urzędników
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Limit 120 km/h na polskich autostradach? Nowe propozycje urzędników

Autor: Konrad Bartnik 2017.11.25, 09:01 13 Drukuj

Polscy urzędnicy odpowiedzialni za infrastrukturę drogową i bezpieczeństwo ruchu drogowego odbyli wspólne spotkanie na które zaprosili również szefa Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Padło na nim kilka konkretnych propozycji, m.in. ograniczenia dopuszczalnej prędkości na autostradach.

Wydawałoby się, że osoby zajmujące się na co dzień budową i utrzymaniem polskich dróg mają w swojej pracy bardzo wiele punktów stycznych ze specjalistami od bezpieczeństwa. A jednak wspólne posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego miało miejsce dopiero po raz pierwszy. Dzięki temu mamy w końcu  szansę na zaczątki spójnej polityki transportowej - przedstawiciele obu instytucji zaapelowali o stworzenie nowego ciała zajmującego się bezpieczeństwem w ruchu drogowym, tym razem mocno opartego na strukturach rządowych, mającego realny wpływ na szybkie zmiany w prawie.

NAS Analytics TAG

Na spotkaniu obecny był również szef Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), Antonio Avenoso. Przedstawił on kilka wybitnie niekorzystnych dla nas statystyk wypadków i zaapelował o zmiany w polskim kodeksie drogowym, podążające za regulacjami obecnymi w prawie większości krajów UE. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie dopuszczalnej prędkości na autostradach do 120 km/h, gdyż według wyników badań, jest to granica znacząco obniżająca ilość wypadków na tych trasach.

Kolejne propozycje zagranicznego gościa do ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy (pisaliśmy już o tym) oraz przyznanie pieszym pierwszeństwa jeszcze przed wejściem na pasy. Z drugiej strony, w europejskich statystykach wypadamy wyjątkowo dobrze pod względem przestrzegania obowiązkowego zapinania pasów i (nie do wiary!) małej ilości pijanych kierowców w stosunku do innych krajów Unii.

Na biurkach polskich urzędników czeka jeszcze wiele niedokończonych tematów, min. okresy dostosowawcze dla młodych kierowców, obowiązkowe doszkalanie, nowe regulacje dotyczące ogumienia zimowego, czy oświetlenia dróg. Niestety kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego są nieodłącznie powiązane z bieżącą polityką, stąd na spójne rozwiązania będziemy zapewne musieli poczekać.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 7
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę