tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kurtka Gore-Tex na motocykl. Co wybra, na co zwrci uwag kupujc kurtk motocyklow z membran Gore-Tex
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kurtka Gore-Tex na motocykl. Co wybra, na co zwrci uwag kupujc kurtk motocyklow z membran Gore-Tex

Autor: Redakcja 2020.02.20, 12:45 2 Drukuj

Membrana Gore-Tex w odzieży motocyklowej uznawana jest za najlepszą. Pozwala zapobiegać poceniu się i wychładzaniu organizmu, chroni przed przemoczeniem i wiatrem. Ale to nie jedyna membrana, którą można spotkać w motocyklowej odzieży.

Dziś trudno wyobrazić sobie motocyklową odzież bez membrany. Nawet najtańsze kurtki i spodnie wyposażone są w nieprzemakalną warstwę - najczęściej wypinaną, ale zdarzają się także wszyte na stałe lub laminowane.

NAS Analytics TAG

Znaczenia membrany nie sposób przecenić - kiedy człowiek się poci, a wilgoć nie ma jak odparować, momentalnie odczuwamy dyskomfort - albo związany z przegrzaniem, albo z zimnem. Membrana pozwala odparować wilgoć z powierzchni ciała, nie dopuszczając jednocześnie wody z zewnątrz, na przykład podczas deszczu.

Membrana Gore-Tex

Konstrukcja membrany mikroporowej, jaką jest Gore-Tex, opiera się na milionach maleńkich porów. Średnica każdego z nich jest większa niż rozmiar cząsteczki pary wodnej, ale mniejsza niż wielkość najmniejszej kropli wody. Dzięki temu deszcz nie ma szans przeniknąć przez powierzchnię membrany, zaś para wodna bez przeszkód może się wydostać.

Membrana Gore-Tex powstaje z politetrafluoroetylenu, czyli z teflonu, który dobrze znamy… z patelni. Jest on rozciągany do momentu aż utworzą się mikroskopijne pory. Inne, podobne membrany tego typu (Aerotex, Soltotex, Sheltex) powstają z poliuretanu.

Gore-Tex jest zwykle nanoszony na materiał wierzchni odzieży w procesie laminacji. Inną stosowaną w przypadku membran Drygate, Humax czy Techpor metodą, jest naniesienie powłoki na tkaninę w formie pasty, a następnie wygrzewanie jej w wysokiej temperaturze.

Inne znane membrany - SympaTex, Reissa

Poza membranami mikroporowymi, takimi jak Gore-Tex, powszechnie stosuje się także inne rozwiązania. Niemal zawsze wykorzystywany jest wówczas poliuretan, inaczej jednak niż w przypadku membran mikroporowych, tutaj używa się go w formie zwykłej folii o grubości 0,025 mm.

Folia ta działa jak tkanina półprzepuszczalna, umożliwiając niektórym cząsteczkom swobodny przepływ. Takimi membranami są na przykład Sympatex czy Reissa.

Jak działa membrana Gore-Tex lub inna?

Aby membrana w ogóle zadziałała, musi wystąpić różnica temperatur po obu jej stronach. Jeżeli temperatura otoczenia jest porównywalna z temperaturą ciała, lub jest od niej wyższa, membrana przestaje odprowadzać pot na zewnątrz. Aby zapobiec takiej sytuacji, wielu producentów stosuje zamki wentylacyjne, których zadaniem jest nie tyle chłodzenie ciała, ile wytworzenie różnicy temperatury między zewnętrzną i wewnętrzną stroną membrany.

Stała czy wypinana

Część producentów zachwala membrany wypinane, inni mocno promują laminowane. Stała membrana jest z pewnością znacznie praktyczniejsza - nie trzeba jej wpinać kiedy zaczyna padać deszcz i wypinać, gdy przestaje. Chroni też materiał wierzchni przed namakaniem, które może powodować wychłodzenie organizmu.

Wadą membran laminowanych jest gorszy przewiew materiału w czasie upałów. Membrana wypinana ma tutaj zdecydowaną przewagę. Niestety, podczas deszczu nie chroni zewnętrznego materiału przed wodą.

 

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr