tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kto powiedzia, e do motogymkhany potrzebny jest lekki i niewielki motorek?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kto powiedzia, e do motogymkhany potrzebny jest lekki i niewielki motorek?

Autor: Andrzej Sitek 2023.02.01, 11:31 Drukuj

Gymkhana polega na pokonaniu sprawnościowego toru złożonego ze slalomów, rotacji i innych figur w jak najkrótszym czasie i z jak najmniejszą ilością błędów. I pięknie. Ale dokonaj tego na średniej wielkości, zwyczajnym motocyklu, podczas srogiego deszczu. Niemożliwe? Zobaczcie ten film.

Gymkhana, a w zasadzie motogymkhana, wymaga od jeźdźca wielkiej precyzji i perfekcyjnego opanowania maszyny. Gymkhana narodziła się w latach 70. w Japonii, natomiast w Polsce zdobywa popularność od mniej więcej dekady. Pierwsze ogólnopolskie zawody w tej formule organizowała Honda Poland.

NAS Analytics TAG

Zawodnik, którego widzicie na powyższym filmie, to Takayoshi Sakuta, wykwalifikowany inżynier i zawodnik klasy A Moto Gymkhana. Sakuta startuje w zawodach od początku lat 90-tych i bierze w nich udział do dziś. Japoński zawodnik słynie z techniki i opanowania. Jest również znany jako "Król Gymkhany". Nieprzypadkowo. 

Gymkhana to bez wątpienia dyscyplina nie tylko widowiskowa i dająca wiele wspaniałych przeżyć. Olbrzymim autem tego typu rywalizacji jest zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, szczególnie w survivalu ruchu miejskiego, gdzie umiejętność zrobienia uniku może decydować o kolizji lub jej uniknięciu. Oczywiście mam na myśli uczestników tego typu wyzwań, a nie widzów i fanów, których gymkhanie również stale przybywa.

Do uprawiania gymkhany potrzeba bezpiecznego placu manewrowego i motocykla, który zniesie liczne i nieuniknione wywrotki. Tak się akurat składa, że 11 czerwca 2023 roku w Bednarach pod Poznaniem odbędą się mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie, czyli impreza naprawdę dużego formatu.

Na obecną chwilę swój udział zadeklarowało 60 zawodników, więc jeśli chcesz zostać numerem 61, musisz ostro wziąć się do roboty. Poza światową ligą trzeba pokonać rodzimych zawodników, w tym Piotra Szkuta, który jest obecnie najlepszym polskim motocyklistą specjalizującym się w tej formule.

Poniżej znajdziecie jeszcze jeden film. Tym razem z przejazdu wspomnianego Piotrka Szkuta podczas Mistrzostw Europy Moto Gymhana z 2022 roku. Zawody obyły się na słynnym torze Nürburgring, a Piotrek zajął wysokie szóste miejsce.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr