tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ksiycowe katastrofy. Zaskakujce statystyki wypadkw motocyklowych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ksiycowe katastrofy. Zaskakujce statystyki wypadkw motocyklowych

Autor: Konrad Bartnik 2017.12.13, 12:06 Drukuj

Naukowcy z uniwersytetu w Toronto szczegółowo przeanalizowali raporty z wypadków motocyklowych w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii z ostatnich 40 lat. Obok dość oczywistych wniosków, pojawił się jeden nietypowy. W czasie nocnej jazdy śmiertelnym zagrożeniem może być księżyc w pełni.

Główna część raportu kanadyjskich naukowców jest bardzo przewidywalna - najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków motocyklowych jest brak kasku i zły stan nawierzchni. Ale jest w nim coś jeszcze, co powoduje mimowolny uśmiech niedowierzania.

NAS Analytics TAG

Według badań, w czasie nocy z jasnym, idealnie okrągłym księżycem na niebie, dochodzi do średnio 6% więcej wypadków motocyklowych, niż w porach nocnych w czasie innych faz. Ilość ta zwiększa się jeszcze, kiedy księżyc jest w cyklu swojego ruchu najbliżej Ziemi - zachodzi wtedy zjawisko wielkiego "superksiężyca", wiszącego nisko nad horyzontem.

Na czym polega zagrożenie płynące od naszego naturalnego satelity? Wyjaśnia to dr Donald Redelmeier z uniwersytetu w Toronto. Jeśli w czasie jazdy towarzyszy nam jednolite, ciemne niebo i nagle zza wzgórza, budynku lub innego pojazdu wyłania się jasny, okrągły księżyc, w naturalny sposób skupiamy na nim swoją uwagę. Następuje tak silny efekt "wow!", że przez kilka sekund nie jestesmy w stanie skupić się na drodze. Co ciekawe, nie działają na nas aż tak mocno inne duże i jasne obiekty, np. reklamy. Mamy po prostu wrodzone ciągoty do widoku księżyca w pełni.

Wygląda więc na to, że do naszych strategii nocnego przetrwania na drodze musimy dołożyć umiejętność ignorowania zjawisk na niebie.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr