tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec z chamstwem na drogach? Nadchodzi rewolucja w przepisach
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Koniec z chamstwem na drogach? Nadchodzi rewolucja w przepisach

Autor: Raff 2019.06.25, 12:08 Drukuj

Obowiązkowy korytarz ratunkowy i tzw. suwak w miejscu zwężenia drogi to dwie najważniejsze zmiany w przepisach, których przyjęcie Ministerstwo Infrastruktury zapowiada już na jesień tego roku.

Choć, wbrew obiegowej opinii, jazda na suwak nie jest powszechną praktyką w krajach Europy Zachodniej, nie sposób zaprzeczyć, że znacznie upłynnia ruch i, tym samym, zmniejsza korki.

NAS Analytics TAG

Niestety, w Polsce, ale też wielu innych krajach Europy, praktyką jest ustawianie się na jednym z pasów na długo przed zwężeniem. Powoduje to natychmiastowe zatrzymanie ruchu. Do tego dochodzą karygodne zachowania tak zwanych "szeryfów", którzy w imię źle pojętej sprawiedliwości utrudniają przejazd kierowcom, którzy chcieliby opuścić zwężający się pas tuż przed jego końcem.

Nie lepiej sprawa wygląda z korytarzem życia, czyli specjalnym "wirtualnym pasem" dla pojazdów ratowniczych, który tworzy się między skrajnym lewym a sąsiadującym pasem na drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu. Jak można się przekonać oglądając filmy na YouTube, wielu kierowców albo nie tworzy takiego pasa w ogóle, albo, kiedy zostanie utworzony, wykorzystuje go do szybkiego przemieszczenia się naprzód (czasem także, o zgrozo! wstecz).

Ministerstwo Infrastruktury od dawna zapowiadało nowelizację istniejących przepisów, która pomogłaby ukrócić takie patologiczne zachowania. Pierwsze z zagadnień - jazda na suwak, w polskich przepisach nie istnieje, jest tylko wyrazem dobrej woli kierowców. Zgodnie z nowymi regulacjami, kierowcy jadący głównym pasem ruchu mieliby obowiązek wpuszczania pojazdów dojeżdżających do końca pasa zanikającego według zasady suwaka - jeden pojazd z pasa głównego, jeden z zanikającego.

Pojęcie korytarza życia wprawdzie w przepisach funkcjonuje, ale, jak twierdzą wnioskodawcy zmian w przepisach, nie jest zbyt precyzyjne. Nie ma między innymi obowiązku tworzenia takiego korytarza. Kiedy nowelizacja wejdzie w życie, będzie on obowiązkowy na autostradach i drogach ekspresowych.

Zmiany będą wymagały także modyfikacji taryfikatora mandatów tak, by uwzględniał on nowe wykroczenia. Przepisy dotyczące korytarza życia i jazdy na suwak mają zacząć funkcjonować już na jesieni tego roku.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę