tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec podwyek paliw. Ceny w hurcie spadaj, ale to nie efekt rzdowej tarczy antyinflacyjnej
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Koniec podwyek paliw. Ceny w hurcie spadaj, ale to nie efekt rzdowej tarczy antyinflacyjnej

Autor: Andrzej Sitek 2021.12.06, 12:17 Drukuj

Po ciągłych wzrostach wreszcie mamy spadki. Cennik naszego największego operatora PKN Orlen nie pozostawia wątpliwości, że jesteśmy w okresie zniżki cen, który rozpoczął się około połowy ubiegłego miesiąca, ale teraz zaczyna wpływać na cenniki stacji benzynowych.

Jeszcze 17 listopada metr sześcienny benzyny 95 kosztował w hurcie 4 910 zł. Obecnie (stan na 04.12.2021) cena wynosi 4 413 zł/m3. Spadki cen hurtowych przekładają się na cyfry, które obserwujemy na dystrybutorach paliw.

NAS Analytics TAG

Aktualna prognoza portalu e-petrol.pl dotycząca okresu od 6 do 12 grudnia ujawnia, że etylina 95 znowu może kosztować poniżej 6 złotych. Już teraz nawet 5,91 zł.  

Co najciekawsze, obecne obniżki, które powinny już być widoczne na stacjach, nie uwzględniają działań państwa w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, ponieważ ten program wejdzie w życie dopiero w drugiej połowie bieżącego miesiąca. Efekty tarczy nie będą zresztą widoczne od razu.

Być może aktualne spadki, które są wynikiem sytuacji na rynkach międzynarodowych, skumulują się z tarczą antyinflacyjną i zwiększą dynamikę obniżek już w styczniu. Czy tak się rzeczywiście stanie?

Rządowy mechanizmem mający wpłynąć na obniżki cen paliw uwzględnia m.in. zwolnienie z podatku od sprzedaży i wdrożenie rozwiązań dotyczących opłaty emisyjnej. Nowe procedury, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze kierowców, mają obowiązywać od 20 grudnia br. do 30 maja 2022 roku.

W przypadku obniżki akcyz, która i tak jest na bardzo niskim poziomie, po zmianie litr benzyny może być  tańszy o ok. 6 groszy. Ale jeśli chodzi o podatek od sprzedaży detalicznej, nie wszystkie stacje benzynowe płacą tę daninę, a to oznacza, że trudno ocenić, jaki będzie skutek działań rządu w tym względzie.

Najmniej wątpliwości wzbudza opłata emisyjna, które wynosi 8 groszy i rzeczywiście powinna przynieść oczekiwany efekt, czyli więcej pieniędzy w portfelach obywateli.

Bez wątpienia możemy cieszyć się z faktu zastopowania podwyżek cen, bo spodziewaliśmy się raczej, że przed końcem roku będziemy musieli płacić jeszcze więcej za litr podstawowej benzyny.

W wariancie optymistycznym styczeń powinien przywitać nas jeszcze niższymi cenami niż obecnie. Czy tak się stanie? Szanse są spore.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr