tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Klan Dbrowskich: Wspaniali sportowcy, ktrzy zasuguj na wicej. Refleksja po Dakar 2021
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Klan Dbrowskich: Wspaniali sportowcy, ktrzy zasuguj na wicej. Refleksja po Dakar 2021

Autor: Tomasz Szczerbicki 2021.01.19, 14:15 Drukuj

Kilka dni temu zakończył się Rajd Dakar 2021, mordercza rywalizacja dla maszyn i zawodników. W tej imprezie wystartowało czterech naszych motocyklistów. Jedynym, który dotarł do mety, był Konrad Dąbrowski, syn weterana tej rywalizacji Marka Dąbrowskiego.

Klan Dąbrowski wyrasta na czołówkę polskich motocyklistów sportowych. Miło patrzeć jak syn przejmuje pasję ojca i ją rozwija. Trzymam kciuk, aby sprawdziło się tu stare powiedzenie - uczeń przerósł mistrza.

NAS Analytics TAG

Nie jest to jednak jedyny "klan Dąbrowskich" w historii naszego motocyklizmu. Przed wojną Władysław Dąbrowski (czołowy działacz sportowy) wspierał swojego syna Jerzego w jego karierze sportowej. Była to bardzo przemyślana pomoc, która doprowadziła do tego, że w latach 40. i 50. Jerzy Dąbrowski był jednym z pięciu najlepszych motocyklistów sportowych w naszym kraju. W przypadku Władysława i Jerzego Dąbrowskich oraz Marka i Konrada Dąbrowskich to przypadkowa zbieżność nazwiska, nie mniej polski sport motocyklowy Dąbrowskim stoi…


historia motocykli w wojsku

Motocykle w PRL – rzecz o motoryzacji i nie tylko...

Przyjęło się powszechnie mianem „motocykle PRL” określać pojazdy produkcji krajowej: WFM, SHL, WSK, Junak. Jest to jednak wielkie uproszczenie, bo obok wspomnianych jednośladów na naszych drogach można było również spotkać kilkanaście marek motocykli importowanych: Jawa, MZ, CZ, IFA, IŻ, M-72, K-750, Panonia, Lambretta, Peugeot, a także: BMW, Triumph, Norton, BSA,AJS, Harley-Davidson i wiele innych.

O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOCYKLE W PRL" »

We wspomnianej powyżej kwestii jest jeszcze jedno ważne zagadnienie - dziedziczenie rodzinnej pasji i rozwijanie jej oraz osiąganie najwyższych sukcesów. Udało się to jednym i drugim Dąbrowskim. Niewiele mamy u nas takich rodzin. Na myśl przychodzi mi jeszcze klan Hennków z Górnego Śląska - ojciec Herbert oraz synowie Jan i Ginter. Ojciec zaczął ścigać się w latach 30., a najmłodszy Ginter zakończył rywalizację na początku lat 70. Gdyby zebrać do kupy wszystkie ich tytuły byłoby tam kilkadziesiąt mistrzostw i wicemistrzostw Polski w różnych dyscyplinach motocyklowych.               

Gratuluje 19-letniemu Konradowi Dąbrowskiemu sukcesu, jakim było ukończenie morderczego Rajdu Dakar 2021 na bardzo dobrej, jak na debiutanta, pozycji. Markowi Dąbrowskiemu gratuluje następcy w jego pasji sportowej. Nam - miłośnikom motocyklizmu - życzę, aby pojawiło się więcej takich klanów.

Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr