tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kierowca je¼dzi³ 25 lat bez prawa jazdy. Wpad³ na stacji benzynowej, bo by³ pod wp³ywem narkotyków
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kierowca je¼dzi³ 25 lat bez prawa jazdy. Wpad³ na stacji benzynowej, bo by³ pod wp³ywem narkotyków

Autor: Andrzej Sitek 2022.12.09, 09:44 1 Drukuj

47-latek miał dużo szczęścia, czy był dobrym i zdyscyplinowanym kierowcą? Z tym pierwszym można się zgodzić.

Wydawałoby się, że sito policyjnych kontroli cały czas się zagęszcza, również ze względu na rozwój technologii, rosnącą liczbę fotoradarów, OPP, systemów wyłapywania kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle itd. A tymczasem pewien 47-latek przez ćwierć wieku za kółkiem i bez uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie wpadł ani razu.

Advertisement
NAS Analytics TAG

Ale inne okoliczności zatrzymania stawiają kierowcę-amatora w nie najlepszym świetle. Do interwencji policji doszło w Warszawie. Policjanci z mokotowskiego wydziału wywiadowczo-patrolowego wjechali na jedną z warszawskich stacji paliw i zauważyli kierowcę, który na widok radiowozu zaczął dziwnie się zachowywać. Wsiadał i wysiadał z samochodu, jakby nie był przekonany, że może prowadzić. Mężczyzna ostatecznie zdecydował się odjechać, więc mundurowi pojechali za nim i po chwili zatrzymali kierowcę, żeby sprawdzić powód jego nerwowego zachowania.

W trakcie rozmowy mężczyzna przyznał się, że dzień wcześniej zażywał amfetaminę. Dodał, że nie ma prawa jazdy. Narkotest wykazał, że 47-latek jest pod wpływem narkotyków. Funkcjonariusze zweryfikowali również brak uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz podejrzanemu grożą dwa lata więzienia. Prosto ze stacji paliw trafił do policyjnego aresztu.  

Prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem narkotyków, czyli środków psychoaktywnych, jest traktowane podobnie do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Chociaż nie istnieje kodeksowa definicja "jazdy po użyciu narkotyków" i "jazdy pod wpływem narkotyków", to w orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że w celu zakwalifikowania danego zachowania, jako przestępstwo albo wykroczenie, konieczna jest każdorazowa ocena realnego wpływu środka odurzającego na sprawność psychosomatyczną kierowcy w stopniu podobnym jak w sytuacji znajdowania się pod wpływem alkoholu.

W przypadku, gdy jazda pod wpływem narkotyków zostanie zakwalifikowana jako wykroczenie, sprawcy grozi areszt lub kara grzywny wynosząca od 50 zł do nawet 5000 zł.

Dodatkowo kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez czas od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli jednak prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków zostanie uznane za przestępstwo, kary są dużo poważniejsze. Może to być grzywna, kara ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Policjanci dysponują testami różnego rodzaju, od jednorazowych zestawów po urządzenia elektroniczne. Zazwyczaj wykrywają one tylko obecność narkotyków w organizmie kierowcy, ale nie określają ich stężenia.

Dlatego każdy kierowca, w przypadku którego tester narkotykowy wykryje obecność substancji psychoaktywnych, jest poddawany badaniu toksykologicznemu krwi w celu określenia stężenia narkotyku, a co za tym idzie, zakwalifikowania zachowania kierowcy jako wykroczenie lub przestępstwo.

W przypadku kierowcy zatrzymanego w Warszawie dochodzi jeszcze kara za brak uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, za co grozi grzywna od 1500 złotych do nawet 30 000 złotych i zakaz prowadzenia pojazdów.

Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê