tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kiedy dzwonisz, nie prowadzisz. Telefon w samochodzie dwukrotnie zwiksza ryzyko wypadku
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kiedy dzwonisz, nie prowadzisz. Telefon w samochodzie dwukrotnie zwiksza ryzyko wypadku

Autor: Rafa Raff Betnarski 2018.02.07, 12:46 Drukuj

Bezwzględna kara za używanie telefonu podczas jazdy - taki przepis obowiązuje na przykład we Francji. Korzystanie z telefonu w samochodzie dwukrotnie zwiększa ryzyko wypadku.

Badania prowadzone przez fundację AAA w latach 2010-2013 wykazały, że  korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem drastycznie podnosi ryzyko wypadku. Nie chodzi przy tym tylko o prowadzenie rozmów. Badania dotyczyły najrozmaitszych zachowań związanych z używaniem telefonu podczas jazdy - spoglądania na ekran, pisania SMS-ów czy nawet trzymanie telefonu w dłoni.

NAS Analytics TAG

Kierowcy zaabsorbowani swoimi telefonami uczestniczyli w wypadkach dwukrotnie częściej niż ci, którzy telefonów nie używali. Najbardziej niepokoi fakt, że korzystanie z telefonu nie musi być bezpośrednią przyczyną wypadku, może być nią nawyk spoglądania na niego, co skutecznie rozprasza kierowcę i nie pozwala mu skupić się na drodze.

Francuska policja od pewnego czasu surowo karze kierowców, którzy w używają telefonu w samochodzie bez zestawu głośnomówiącego. Zabroniona jest także rozmowa podczas postoju. W niedawnym wyroku francuski sąd kasacyjny utrzymał w mocy wyrok skazujący kierowcę na grzywnę za rozmowę przez telefon w samochodzie, który stał na pasie awaryjnym.

W najgorszej sytuacji są na drodze motocykliści i piesi, którzy nie mają do dyspozycji systemów bezpieczeństwa używanych w samochodach. Policja nie dość skrupulatnie egzekwuje zakaz używania telefonów w samochodach, a niejasne przepisy, które nie zabraniają korzystania z telefonu podczas zatrzymania pojazdu skutecznie rozpraszają uwagę kierujących.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr