Kategoria A - do czego uprawnia, jak j± wyrobiæ, ile kosztuje?
Prawo jazdy kategorii A upoważnia do poruszania się wszystkimi motocyklami. Jak je zdobyć? Kiedy można przystąpić do egzaminu? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.
Żeby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii A należy mieć ukończone 24 lata. Na szczęście do kursu można przystąpić już na trzy miesiące przed urodzinami. Jeżeli jednak jesteście posiadaczami prawa jazdy kat. A2, to "duże A" możecie zdobyć już w wieku 20 lat zakładając, że uprawnienia na kat. A2 posiadacie od 18 roku życia.
Szkolenie to 20 godzin zajęć praktycznych i 30 godzin zajęć teoretycznych. W ramach praktyki czekają was manewry na placu i jazda w ruchu miejskim. W przypadku osób posiadających prawo jazdy kat. A1 i A2 wymagane są tylko zajęcia praktyczne. Dodatkowo jeżeli macie prawo jazdy kat. A2, to część praktyczna trwa 10 godzin. Po zakończeniu szkolenia musicie zaliczyć egzamin wewnętrzny. Zazwyczaj ośrodki szkolenia kierowców posiadają takie same modele motocykli jak te używane na egzaminach. Coraz częściej OSK oferują możliwość podstawiania na egzamin motocykla, na którym odbywało się zajęcia praktyczne. To sprawia, że zdający jest mniej zestresowany.
Ceny kursów są zróżnicowane w zależności od województwa. Jeżeli posiadacie prawo jazdy kat. A2, to kurs kosztuje około 1200 złotych. Za pełen kurs trzeba zapłacić nawet 2000 złotych. Przy wyborze szkoły warto kierować się opiniami na jej temat, a dopiero na drugim miejscu stawiać cenę. Koszt egzaminu jest z góry ustalony i taki sam dla wszystkich województw. Egzamin teoretyczny na kat. A kosztuje 30 złotych, a praktyczny - 180 złotych.
Jak wygląda proces zdobywania uprawnień? Najpierw należy zapisać się na kurs. Po zapisaniu do wybranego OSK należy uzyskać orzeczenie lekarskie i wykonać fotografię zgodną z § 5.1 Dziennik Ustaw z 2016 r. poz. 231. Z kompletem dokumentów trzeba udać się do wydziału komunikacji i uzyskać numer profilu kandydata na kierowcę (PKK). Po uzyskaniu numeru PKK można rozpocząć kurs. Jak już wspominaliśmy - szkolenie kończy się egzaminem wewnętrznym. Po pozytywnym zaliczeniu OSK zaktualizuje dane PKK. Następnie należy udać się do wydziału komunikacji i zapisać na egzamin.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze