tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Karta pojazdu przechodzi do historii. Bdziecie tskni?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Karta pojazdu przechodzi do historii. Bdziecie tskni?

Autor: Andrzej Sitek 2022.06.23, 10:21 Drukuj

Ministerstwa Infrastruktury poinformowało o zmianach, które czekają kierowców już od 4 września bieżącego roku. Chodzi m.in. o kartę pojazdu i nalepkę kontrolną z numerem rejestracyjnym.

Już za dwa miesiące dokument i nalepka z numerem rejestracyjnym przejdą do lamusa. Nie są już potrzebne, ponieważ wydziały komunikacji oraz służby uprawnione do kontroli pojazdów i kierowców korzystają obecnie z dostępu do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK).

NAS Analytics TAG

Resort zapewnia, że likwidacja obu elementów przyniesie kierowcom wymierne korzyści. Chodzi o oszczędności przy sprowadzaniu pojazdu zza granicy. Po 4 września 2022 roku znikną koszty w postaci karty pojazdu (75 zł) oraz nalepki kontrolnej (18, 5 zł). Nie będziemy też ponosić opłaty ewidencyjnej w wysokości 1 zł.

W przypadku przerejestrowania pojazdu już zarejestrowanego w Polsce również będzie taniej, tym razem o 19 złotych. To koszt nalepki (18,5 zł) oraz opłaty ewidencyjnej (50 gr.).

Likwidacja karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej oznacza, że koszt rejestracji samochodu sprowadzonego zza granicy wyniesie 161,50 zł zamiast dotychczasowych 256 zł. Przerejestrowanie auta zarejestrowanego w naszym kraju wyniesie 180,5 zł (z zachowaniem tablic). Czy motocykliści też skorzystają na zmianie przepisów, nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym? Oczywiście.

Aktualnie koszt rejestracji motocykla zza granicy zamyka się w kwocie 197 zł. To suma opłat cząstkowych za dowód rejestracyjny (68,5 zł), pozwolenie czasowe (13,5 zł), tablicę rejestracyjną (40 zł) oraz kartę pojazdu (75 zł). Łatwo policzyć, że po 4 września br. za motocykla przywieziony z innego kraju zapłacimy w urzędach mniej o 75 zł. Zamiast 197 zł opłaty wyniosą 122 zł. To dobra nowina.

Dotychczasowy koszt przerejestrowania motocykla krajowego to 121,5 zł. W tej kwocie mieści się koszt standardowej tablicy motocyklowej (40 zł), pozwolenia czasowego (13,5 zł) i dowodu rejestracyjnego (68,5 zł). Oczywiście jednoślad już ma wydaną kartę pojazdu, a więc nic tu się nie zmienia, a jeśli będzie to pojazd zarejestrowany w kraju po 4 września 2022 roku, to nabywcy odpadnie opłata w wysokości 75 zł. Z kolei zarejestrowanie jednośladu bez wymiany tablicy nadal będzie kosztować 81 zł.

Na koniec przypomnijmy jeszcze, że od grudnia 2020 roku zniesiony został obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego. Nie musimy już okazywać tego dokumentu podczas spotkania z policją, czy innymi służbami drogowymi. Nie trzeba też wymieniać dowodu w przypadku braku miejsc na pieczątki. Dokument nadal pozostaje ważny. 

W przypadku prawa jazdy, tego dokumentu też nie trzeba już okazywać policji (od 5 grudnia 2020), ale pod warunkiem posiadania cyfrowej wersji prawka w aplikacji mObywatel.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr