tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jazda we dwoje na e-hulajnodze jest zabroniona. Strażnicy miejscy w Krakowie już wręczają mandaty za to i inne wykroczenia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jazda we dwoje na e-hulajnodze jest zabroniona. Strażnicy miejscy w Krakowie już wręczają mandaty za to i inne wykroczenia

Autor: Andrzej Sitek 2021.09.09, 09:27 1 Drukuj

20 maja 2021 weszły nowe ograniczenia dotyczące używania hulajnóg elektrycznych. Część osób używających tego typu pojazdów nie ma świadomości, że wolna amerykanka się skończyła. Złamanie przepisów może słono kosztować, o czym świadczą działania podjęte przez służby mundurowe, np. w Krakowie.

Przypomnijmy jeszcze, że nowe przepisy mają za zadanie drastycznie spowolnić ruch hulajnogami elektrycznymi. Maksymalna prędkość tych pojazdów została ograniczona do 20 km/h, a na chodnikach, między pieszymi, prędkość musi spaść do około 4-6 km/h.

NAS Analytics TAG

Zmiany były koniecznie, bo rosła liczna niebezpiecznych przypadków, jak np. zarejestrowany w Krakowie na ulicy Marii Konopnickiej, gdy na jednej z miejskich arterii kierowca samochodu osobowego został wyprzedzony przez osobę na hulajnodze elektrycznej. Kierujący autem miał wówczas na liczniku… 70 km/h.  

Również szpitale informowały o rosnącej liczbie poszkodowanych i potrąconych osób, które znalazły się na drodze hulajnóg zasilanych prądem. Palącym problemem stało się uporządkowanie tego bałaganu.

Poza nowymi przepisami dotyczącymi e-hulajnóg, UTO i rowerów, konieczne było również przyznanie nowych uprawnień straży miejskiej i gminnej. Od 30.08.2021 służby te zyskały prawo do karania za wykroczenia, których dopuszczają się osoby korzystające z powyższych środków transportu osobistego. Pierwsze efekty już widać.

Tylko w trakcie kilku weekendowych patroli strażnicy miejscy w stolicy Małopolski ujawnili ponad 170 wykroczeń osób przemieszczających się e-hulajnogami. Do najczęstszych problemów należy jazda we dwoje na jednym pojeździe. W następnej kolejności zbyt duża prędkość.

Za przewożenie innych osób na e-hulajnogach strażnicy ukarali finalnie 15 osób na łączną kwotę 1200 zł. Kolejne cztery mandaty na sumę 300 złotych zostały wystawione kierującym, którzy jechali z prędkością powyżej 6 km/h. Pozostałych zatrzymanych jedynie pouczono w kwestii obowiązujących obecnie przepisów.

Liczba patroli będzie zapewne rosła, taka samo jak mandatów, bo pobłażliwość strażników miejskich za kilka tygodni się skończy. Warto o tym pamiętać wypożyczając elektryczną hulajnogę z miejskiej sieci tych pojazdów lub korzystając z własnej.  

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę