tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jakie zmiany czekaj± kierowców w Europie? M³odsi kierowcy, cyfrowe dokumenty, surowsze kontrole
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jakie zmiany czekaj± kierowców w Europie? M³odsi kierowcy, cyfrowe dokumenty, surowsze kontrole

Autor: Andrzej Sitek 2025.03.27, 13:09 Drukuj

Unia Europejska szykuje istotne zmiany w przepisach dotyczących uprawnień do kierowania pojazdami, które wpłyną na kierowców we wszystkich państwach członkowskich.

Jak donosi autoblog.spidersweb.pl, nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i docelowo całkowite wyeliminowanie ofiar śmiertelnych w wypadkach do 2050 roku. Kluczowe modyfikacje obejmują wprowadzenie cyfrowego prawa jazdy, obniżenie wieku kierowców, surowsze zasady dla nowych posiadaczy prawa jazdy oraz uwzględnienie nowoczesnych technologii w procesie egzaminacyjnym.

NAS Analytics TAG

Jedną z najbardziej znaczących zmian jest możliwość posiadania prawa jazdy w formie cyfrowej, przechowywanego w Portfelu Tożsamości Cyfrowej UE. Dzięki temu dokument będzie można łatwo odnawiać i wymieniać, zwłaszcza po przeprowadzce do innego kraju Wspólnoty. Osoby preferujące tradycyjne rozwiązania wciąż będą mogły otrzymać wersję fizyczną.

Kolejna nowość to możliwość prowadzenia samochodu osobowego przez 17-latków, jednak pod warunkiem, że będą oni podróżować w towarzystwie doświadczonego kierowcy. Ponadto państwa członkowskie otrzymają opcję wprowadzenia podobnego rozwiązania dla przyszłych zawodowych kierowców ciężarówek, co ma pomóc wypełnić luki kadrowe w branży transportowej.

Aby zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem młodych kierowców, wprowadzony zostanie dwuletni okres próbny. W jego trakcie nowi posiadacze prawa jazdy będą objęci surowszymi przepisami, podobnymi do obecnie obowiązujących zasad dotyczących punktów karnych dla początkujących kierowców.

Kwestia weryfikacji zdolności do prowadzenia pojazdów również ulegnie zmianie. Aktualnie prawo jazdy zdobywa się raz na całe życie, co oznacza, że nikt nie monitoruje, czy kierowca nadal posiada odpowiednie zdolności fizyczne i psychiczne. W przyszłości konieczne będzie regularne potwierdzanie swojej sprawności, przy czym podstawowym wymogiem ma być samoocena przed odnowieniem dokumentu. Poszczególne kraje mogą zdecydować o dodatkowych badaniach lekarskich.

Ważnym aspektem nowej dyrektywy jest zwiększenie ochrony pieszych, rowerzystów oraz użytkowników hulajnóg i innych środków transportu osobistego. Elementy związane z ich bezpieczeństwem pojawią się zarówno w szkoleniach, jak i w pytaniach egzaminacyjnych.

Zmiany dotkną również proces nauki jazdy oraz egzaminów. Nowoczesne technologie, takie jak systemy wspomagania kierowcy i funkcje częściowej autonomii, stają się standardem w nowych pojazdach. W związku z tym kandydaci na kierowców będą musieli wykazać się wiedzą na temat ich działania i poprawnego użytkowania.

Kolejna istotna modyfikacja dotyczy prowadzenia pojazdów o alternatywnych napędach. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B będą mogły kierować pojazdami o większej masie, np. elektrycznymi samochodami ratunkowymi czy kamperami do 4,25 tony, pod warunkiem ukończenia odpowiedniego szkolenia lub zdania dodatkowego egzaminu.

Nowe przepisy przewidują także ułatwienia dla osób zdobywających prawo jazdy poza krajem swojego pochodzenia. Będą one mogły przystępować do egzaminu w swoim ojczystym języku, co powinno ułatwić cały proces.

Istotną zmianą będzie również wzajemne uznawanie praw jazdy wydanych w krajach spoza UE. Jeśli państwo trzecie spełnia unijne standardy bezpieczeństwa, jego dokumenty będą honorowane na terenie Unii, co do tej pory nie było obowiązkowe.

Nowa dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, a państwa członkowskie będą miały cztery lata na jej wdrożenie do krajowych przepisów.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê